Jak přiblížila spolumajitelka a vystudovaná chovatelka cizokrajných zvířat Romana Albrechtová, mezi chovatelské úspěchy patří zejména odchovy exotických žab, ale také hyen skvrnitých či drápkatých opic. „Díky šikovným ošetřovatelům se nám daří rozmnožovat šípové žáby, tzv. pralešničky. Je to velmi náročné, už proto, že pojídají speciální mušky, které si musíme sami chovat a další drobný hmyz. Složitá je také péče o pulce, aby se vůbec dovyvinuli,“ popsala Romana Albrechtová.

Zoopark Na Hrádečku

V sezoně zaměstnává až 30 lidí. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin až do konce října. Otevírat bude opět v dubnu. Pravidelně pořádají mnoho akcí, oblíbená je strašidelná zoo, pekelné odpoledne, den seniorů, otců a slaví také mezinárodní dny lvů a zvířat.

Pořádají i zážitkové programy: Na den ošetřovatelem, příměstský tábor Malý biolog či možnost krmení vybraných druhů zvířat, zájemci se mohou stát také adoptivním rodičem.

Zoo chová mimo jiné mývaly, pštrosy, lemury, hyeny, lvy, pumy, vlky, velbloudy, varany, krokodýly, osly, surikaty, želvy, klokany, vydry, nosály, dikobrazy, lamy, rysy a mnoho druhů opic, koz, též například skotský náhorní skot.

Mnohaleté úspěšné odchovy se daří i u drápkatých opic. „Jde o skupinu malých jihoamerických primátů, máme jich velkou kolekci, celkem osm druhů. Úspěšný odchov jsme měli i u koček rybářských a daří se nám i u hyeny skvrnité, která není častým chovancem v zoo. Náš pár Diego a Shakira nám vyvedli mláďata už dvakrát,“ přiblížila.

SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ REPUBLIKOU

Zoo Na Hrádečku se může chlubit mnoha chráněnými živočichy, které spadají do tzv. úmluvy CITES. „Vzácné jsou i guerézy, tam se mládě zatím nepodařilo u prvorodičky vypiplat a bohužel uhynulo. To však není neobvyklé, že se první odchovy nepodaří,“ zmínila Albrechtová s tím, že na chovu vzácných zvířat spolupracují s ostatními zahradami v Čechách i v Evropě, ale i soukromými chovateli. „Naši ošetřovatelé se také stále vzdělávají a jezdí na výměnné stáže, aby se přiučili v oboru,“ dodala.

CHYSTAJÍ NOVINKY

V areálu zoo je stále hodně práce, a nejen kolem zvířat. „Stále budujeme, v současné chvíli dokončujeme posílení elektrické sítě, finišuje také dostavba výběhu pro kapybary, což je takové velké jihoamerické morče, které se k nám bude stěhovat v říjnu,“ upřesnila Romana Albrechtová. Ve fázi příprav je také nová expozice pro papoušky ara. „To bude velká voliéra, kterou budou moci návštěvníci po lávce procházet. Hotovo by mělo být na příští sezonu,“ řekla. V dostavbě je i voliéra pro nestory kea.

Připravují také projekt na výstavbu nové pokladny a sociálního zařízení. „Parkoviště, které už jsme třikrát rozšiřovali, nestačí poptávce v silných dnech, a tak společně s obcí řešíme na novou sezonu odstavnou plochu,“ sdělila další možnost.

ZAPOJUJÍ SE DO PROJEKTŮ

Cílem soukromé zoo je dle jejích slov nejen vzdělávat veřejnost a chovat ohrožené druhy, ale také podporovat projekty volně žijících zvířat. „Naše zoologická dává korunu z každé vstupenky na nějaký záchranný projekt, loni šly finance na ochranu goril horských ve Rwandě, letos jsme podpořili projekt Kukang, který vedou čeští zoologové na Sumatře a zabývá se ochranou nejohroženějšího primáta na světě, a to je outloň,“ uvedla, že jde o noční poloopici, která je často lovena farmáři.

„Navíc je s ním často nelegálně obchodováno, lidé si z outloňů dělají mazlíčky a vytrhávají jim i zuby,“ připomněla smutnou realitu. Podařilo se vyjednat i korunu z každého prodaného nanuku od dodavatele.

Specialitou zoo jsou komentované prohlídky, které se nyní konají o víkendech vždy od 10 a 14 hodin. „Jsou personálně náročné, ale velmi oblíbené. Jsou výjimečné tím, že jsou v režii zaměstnanců, kteří naše zvířata dobře znají, pracují s nimi a jsou schopní reagovat na dotazy,“ osvětlila ředitelka zoo.