Nová hyperbarická komora v českobudějovické nemocnici v pavilonu CH je součástí vybavení Traumacentra. Původní dvoumístnou komoru, nahradila šestimístná.

„Komora se zavře a během dvaceti minut se natlakuje. Pak dvě hodiny dýcháte kyslík, a pak se zase dvacet minut vypouští. Vpředu je před᠆komora, kdyby se něco přihodilo v té komoře, tak lékař může vstoupit dovnitř. V krvi v plazmě se pacientovi rozpustí šestinásobné množství kyslíku, tím pádem se kyslík dostane k poškozeným tkáním a lépe je prokrví,“ přiblížil dvouhodinový proces emeritní primář úrazové chirurgie budějovické nemocnice Pavel Kopačka.

V komoře se například léčí nebezpečná plynatá sněť nebo i úrazy motorkářů. V minulosti pomohla dokonce i při napadnutí medvědy. První hyperbarickou komoru měla budějovická nemocnice už v roce 1970.

Současná vyšla na více než 17 895 000 korun s DPH. „K tomu je nutné připočíst náklady na rekonstrukci prostor po bývalé hyperbarické komoře, vybudování nové kompresorovny se zásobníky stlačeného vzduchu včetně rozvodů stlačeného kyslíku, čekárny, šaten, sociálních zařízení, vyšetřovny…,“ shrnul Jaroslav Novák, člen představenstva českobudějovické nemocnice. Na 336 tisíc korun s DPH vyšla instalace 10ti tunové komory pomocí těžkého jeřábu.