Na pozorování sem dorazila asi dvacítka lidí. "Letos jde už o druhé zatmění slunce, první ale nebylo u nás viditelné. Začalo v 11 hodin a 13 minut, jeho maximální fáze nastala ve 12 hodin a 17 minut. Zakryto bylo jen 42 procent Slunce, počasí naštěstí sledování tohoto jevu přálo, přestože přešla jen lehká oblačnost," popsala situaci lektorka jindřichohradecké hvězdárny a planetária Jana Jirků. "Bylo krásně viditelné, jak obrys měsíce na slunečním pozadí nebyl rovný, ale mírně hrbolatý, protože se do něj promítly povrchové útvary na měsíci jako jsou krátery a pohoří," dodala.

Zatmění Slunce mohou být během roku i dvě nebo tři, ale nemusí být u nás vidět. "Největší procento z plochy slunečního disku bylo zakryto v srpnu roku 1999, něco přes 97 procent. Další částečné zatmění nastane 29. března 2025, ale to bude zakryto jen 19 procent slunečního disku. O mnoho lepší podívaná pak přijde 12. srpna 2026, kdy proběhne téměř úplné zatmění Slunce a to bude 88 a půl procenta," předpověděla lektorka Jana Jirků.

Lidé pozorovali zatmění Slunce 25. října také v českobudějovickém planetáriu.
Zatmění Slunce lidé pozorovali i v planetáriu, další bude až v roce 2025

Obloha nabízí ale i další zajímavé jevy. Fanoušci "padajících hvězd" se mohou těšit už na polovinu prosince letošního roku. "Nejbližší jsou Geminidy, odhad zatím předpokládá až 150 meteorů za hodinu. Maximum roje by mělo nastat 14. prosince," nalákala pozorovatele Jana Jirků. Měsíc bude navíc tou dobou několik dní po úplňku, takže by pozorování meteorického roje neměl rušit.