Hasiči společně s veterinární správou zahájili přípravu na likvidaci kachen už v ranních hodinách. Na místo dorazilo také šest kontejnerů na usmrcenou drůbež.

"Utrácí se kysličníkem uhličitým tak, aby to bylo co nejrychlejší a nejšetrnější. Je tam 15 tisíc kachen, naskladněno bylo 22 tisíc kusů. Pět tisíc jich uhynulo v minulém týdnu, přes víkend další dva tisíce kachen," upřesnil šéf jihočeské veterinární správy František Kouba.

Likvidace chovu kachen ve Frahelži | Video: Vendula Matějů

Na těchto číslech je podle něj jasně patrné, jak moc je virus agresivní.Na každou ze tří hal s kachnami připadají dva kontejnery. Veterinářům pomáhá při usmrcování drůbeže patnáct hasičů.

"Vstupujeme do nebezpečné zóny, kde odchytáváme kachny a ukládáme je do kontejnerů. Celý zásah probíhá v ochranných oblecích, hasiči i pracovníci veterinární správy musí mít jednorázové holinky, rukavice i masku s filtrem a po vystoupení z ochranné zóny musí být provedena dekontaminace," popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů s tím, že hasiči po dokončení likvidace drůbeže provedou následnou dezinfekci prázdných hal.

V oblasti kolem zasaženého velkochovu kachen platí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Všem chovatelům veterináři doporučili, aby své chovy uzavřeli, přemístili krmení i vodu do vnitřních prostor a zamezili tak kontaktu s volně žijícím ptactvem.V pásmu dozoru je navíc další velkochov, který také patří Mavele Dynín.

"Je tam přibližně 120 tisíc nosnic a jde o produkci vajec. Dnes tam probíhá kontrola. Budeme posuzovat zdravotní stav tohoto chovu i jeho zabezpečení, tak aby se tam nákaza nedostala," řekl v pondělí František Kouba a dodal, že zaměstnanci nesmí přecházet z jednoho chovu do druhého, aby nákazu nepřenesli.

Frahelž je teď zatím jediným ohniskem nákazy v zemi. Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku objevilo zhruba po sedmi měsících od posledního výskytu.

Podívejte se na poslední případy ptačí chřipky na jihu Čech ZDE.