Model kuchyně byl postavený v měřítku dva ku jedné a návštěvníci se tak měli vžít do role asi čtyřletého dítěte, které se v prostředí uspořádaném pro dospělé musí pohybovat. Často tady na něj pak číhá nebezpeční v podobě horké vody nebo ostrých či těžkých předmětů.

„Čtyřicet šest procent úrazů se dětem stává v domácnosti, která je jen zdánlivě nejbezpečnějším místem. Právě na to chceme upozornit hlavně rodiče,“ vysvětlil cíl kampaně koordinátor projektu Tomáš Langer.§

Jeho slova potvrzuje i jindřichohradecká dětská lékařka Ludmila Plocková. U malých dětí nejčastěji ošetřuje pohmožděniny po pádech z židlí, postelí a podobně, tedy z výšek, které pro dospělého většinou nebezpečí nepředstavují.

„Sekávám se i s opařeninami. Stává se, že maminky mají dítě na klíně a přitom popíjejí kávu. Dítě pak hrneček snadno převrhne. Opařenina se ale hlavně na genitáliích hojí špatně,“ říká o svých zkušenostech lékařka.

Celorepublikovou kampaň připravila obecně prospěšná společnost Úraz není náhoda ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Nápad přivézt do 24 měst v Česku model kuchyně pochází z Německa, kde mají s podobnými kampaněmi dlouholeté zkušenosti.

„Kuchyň jsme testovali na dětském dni ve Zdibech u Prahy, kde sklidila úspěch. Jindřichův Hradec je naše první zastávka,“ doplnil Langer.

Kromě malých dětí hrozí vysoké riziko i náctiletým. Ve věkové skupině od 15 do 19 let podle Langera končí až 75 procent všech úrazů smrtí. Můžou za to hlavně některé adrenalinové sporty a také všeobecně rizikové chování mladých lidí.