V autokempech na Jindřichohradecku je vidět nový trend, stále častěji přijíždějí na rekreaci lidé s karavany

„Začátek nebyl nic moc, ale teď máme celkem slušně plno. Zájem je o chatky, ale i stanařů je pořád dost,“ říká provozovatel Třeboňského ráje Jiří Neubauer.

Větší zájem o pobyt v chatkách hlásí i ostatní kempy. Bydlení ve stanu však stále láká zejména mladé lidi. Ti totiž zůstávají na jednom místě kratší dobu. Naopak rodiny s malými dětmi dávají přednost zázemí na jednom místě, odkud pak vyrážejí na výlety do okolí. I proto volí ubytování v chatkách. „Samozřejmě se snažíme pronajímat chatky na víc dní, ale to vám řeknou všude,“ domnívá se Neubauer.

Stálí hosté

„Jezdím sem do Chlumu už dvacet let, vždycky na pět týdnů. Čtrnáct dní jsem tu s manželem a pak přijedou vnoučata. My k moři nejezdíme, tady se nám líbí,“ řekla Zdena Borovičková ze Žatce, kterou Deník zastihl s vnučkou na cestě Pohádkovým lesem v Chlumu u Třeboně.

Stálé hosty má většina kempů a jejich majitelé se shodují, že se jedná zejména o starší páry, které sem dřív jezdily s dětmi a dnes na dovolenou berou vnoučata. Takových spokojených hostů mají kempy desítky. „Je pravda, že stálých zákazníků máme hodně. Sezona ale vždycky záleží na počasí,“ připustila Vlasta Urbánková z Autokempu Kapřík v Chlumu u Třeboně.

Karavany

Provozovatelé sezonního ubytování upozorňují na nový trend, který pozvolna míří do českých autokempů. Lidé častěji přijíždějí s moderně vybavenými karavany. „Letos je karavanů opravdu hodně. Nejezdí s nimi cizinci, ale překvapivě Češi,“ upozornil Neubauer.

Jeho slova potvrzuje i majitel Autokempu Komorník Tomáš Holec: „Tendence jezdit pod stan je menší, ale karavanů je hodně. Orientujeme se hlavně na českou klientelu, takže můžu potvrdit, že s nimi jezdí hlavně Češi.“

Na nedostatek zákazníků si nemůže letos stěžovat ani kemp v Lužnici. Může za to zejména příznivý stav vody v řece. „Letos jezdí vodáků dost, je to lepší než vloni. Nejsilnější jsou většinou dny kolem víkendu,“ popsala letošní sezonu provozovatelka kempu Alena Radostová.

Vodáci

Upozornila také, že v loňském roce bylo vodáků méně, protože se přes sezonu bagrovalo koryto řeky, které bylo ještě zanesené v důsledku povodní z roku 2002. V Lužnici na rozdíl od ostatních kempů byl zájem o ubytovací služby ze strany vyznavačů vodního sportu i v chladnějších dnech.

„Řekla bych, že je ale méně cyklistů. Většinou se rozptýlí po okolních hospodách,“ dodala Radostová.