„ Během Tříkrálové sbírky se podařilo dvěma skupinám dětí, které obešly s koledou celý Kunžak, Mosty a Suchdol, vybrat neuvěřitelných 24795 korun. Se sbírkou dětem pomáhali také čtyři dospělí. Věřím, že příští rok se podaří do akce zapojit více skupinek koledníků,“ uvedla ředitelka Základní školy Sira Nicholase Wintona Eva Krafková.

Tříkrálová sbírka ale není jedinou charitativní akcí, kdy místní pomáhají druhým. „Loni 1. prosince se poprvé v Kunžaku konaly vánoční trhy a prodejci také přispívali na různá charitativní konta. Žáci naší školy zde prodávali své výrobky a výtěžek z prodeje, 7550 korun, zaslali na konto organizace Pomocné tlapky, jejímž cílem je vychovávat asistenční psy pro nevidomé, ale i lidi s dalšími hendikepy. Dalších 7000 korun jsme zaslali organizaci Dobrý anděl,“ dodala ředitelka.

Malí lyžaři si sjeli pro vysvědčení a aktivně si odpočinuli po půlroční práci.
OBRAZEM: Školáci zakončili pololetí na bystřické sjezdovce

Žáci během školního roku organizují několik charitativních sbírek. „Fondu Sidus poslali 3000 korun a fond na oplátku podpořil hendikepované děti z Kunžaku. Nadaci Život dětem bylo zasláno 2300 korun. Žáci 9. ročníku organizovali sbírku pro nadaci Červená stužka, která se věnuje prevenci onemocnění AIDS. Podařilo se jim prodat všechny objednané stužky a vybrat tak 2862 korun. V květnu se i v Kunžaku organizuje Český den boje proti rakovině. Žáci prodávají kytičky měsíčku lékařského a rozdávají letáčky o prevenci. Vloni vybrali rekordních 9417 korun,“ vyjmenovala Eva Krafková.

Žáci školy také platili školné keňskému chlapci Labanovi. Peníze získávali sběrem starého papíru. Zaplatili mu zdravotní prohlídky a očkování, koupili kolo. Celkem za deset let pro něj zaslali na konto nadace Narovinu více než 100 000 korun. „Jsem velice ráda, že charita je pro žáky školy a pro občany Kunžaku samozřejmostí, že jim není lhostejný osud lidí, kteří potřebují naši pomoc. Poděkování patří všem, kteří sbírky organizují a všem, kteří přispívají,“ zakončila ředitelka.

Další z mnoha brigád dobrovolníků a přátel železnice ze Zubrnic proběhla v neděli. Dobrovolníci čistili železniční svršek od náletových dřevin v okolí Levína a Zubrnic.
FOTO: Proháněli se tu Páni kluci. Zaniklou trať vedoucí do Zubrnic nyní uklízí