Již ve čtvrtek byl starosta Třeboně Jiří Houdek v hlavním městě, aby ve Vladislavském sále položil věnec.

Pro třeboňského starostu byl Václav Havel blízkým člověkem, osobně se s ním znal, od roku 1996 mu jezdil právě před Vánoci předávat třeboňského kapra. I letos se do Prahy s kaprem chystal, od prezidenta však přicházely nepříznivé zprávy o jeho zdravotním stavu.

„Václav Havel byl čestným občanem města Třeboně, proto je pro nás velmi důležité zúčastnit se pohřbu za město Třeboň,” sdělil Jiří Houdek.

Václav Havel navštívil Třeboň celkem dvakrát. Přičemž jednou to bylo v dubnu roku 2004 u příležitosti otevření stálé třeboňské výstavy Expozice krajina a lidé. V roce 2010 se tato výstava přejmenovala na Dům přírody Třeboňska.

Bývalý prezident má své místo také v síni slávy Lesního hotelu Peršlák, kde byl ubytovaný v roce 1997. Majitel hotelu Marcus Hauser na bývalého prezidenta rád vzpomíná: „Jeho návštěva byla pro mne jedinečným zážitkem, který člověk jen tak nezažije. Jedinečné pro mne bylo také mít tu možnost prezidenta pohostit.”

Jako člověk se podle něj choval velmi skromně. „Byl jiný než naši politici, daleko osobnější. V té době byl rok po operaci a všichni kolem něj skákali. Když byl večer klid, Václav Havel za mnou přišel a ptal se mne, jestli bych pro něj neměl cigaretu,” sdělil dále Marcus Hauser, který si velmi cení prezidentova pobytu.

Z Jindřichova Hradce oficiální výprava nepojede na pohřeb zesnulého bývalého prezidenta, pietní místo je umístěno ve vestibulu kulturního domu Střelnice. Lidé ale zapalují svíčky spontánně také u sloupu na náměstí Míru. Ještě dnes trvá státní smutek.

Po dobu jeho trvání mohou občané města vyjádřit svou účast také v Dačicích zapálením svíček u pomníku v Kancnýřově sadu na Palackého náměstí. V době státního smutku si lidé také v kamenných pobočkách neuzavřou žádné sázky. Kino Světozor v Třeboni má nyní přestávku a program má nastaven až od 9. ledna. V jindřichohradeckém kině Střelnice dnes program přerušen nebude.

Pohádka pro děti, která je na programu, by podle ředitele kulturního domu Radima Staňka neměla pietu nijak narušit. „Jedná se o vánoční příběh Santa Clause pro děti. Je o tom, jak dokáže Santa obdarovat za jediný den děti po celém světě,” informoval.

Za Václava Havla se slouží také mše. V pátek v 17.30 hodin pořádá zádušní mši za prezidenta farnost V Nové Včelnici.