Pod petici, kterou v úterý předali starostovi města Stanislavu Mrvkovi, shromáždili sto šedesát podpisů.

„Každý den čtu policejní svodky, takže jsem o častějších výjezdech policistů do této lokality informován. Jinak budu samozřejmě postupovat podle zákona, petici předám správnímu orgánu, který do třiceti dnů vyhotoví písemnou odpověď,“ konstatoval jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka.

Tomu popsal problémy obyvatel této části města člen petičního výboru Zdeněk Hanzal: „Nejvíce nás tady trápí neustálé problémy s bezdomovci, rušení nočního klidu v okolí nonstop heren a vandalismus. Kolem heren se seskupují opilci, kteří pak podnapilí demolují, co jim přijde pod ruku.“

Události posledních dvou měsíců jsou toho důkazem vysklená výloha obchodního domu Billa a výplň na zastávce MHD, rozbité domovní schránky i vchod do panelového domu, nepořádek kolem dětských hřišť, pět zásahů policie z důvodu rušení nočního klidu nebo násilí mezi obyvateli sídliště a bezdomovci.

Nedávný incident před obchodním domem Kaufland, kdy opilý agresor napadl dalšího muže, bude mít zřejmě i soudní dohru. Útočníkovi bylo podle policie sděleno obvinění pro těžkou újmu na zdraví a vyšetřování nadále pokračuje.

„Chceme, aby se zvýšila četnost hlídek městské policie na sídlišti, více se reguloval provoz heren a zřídil stacionář pro bezdomovce, například v Církvi bez hranic nebo nějaké jiné charitě,“ uvedla další členka petičního výboru, která si však nepřála být jmenována.

Stanovisko k petici vyjádřil také pastor zmiňované Církve bez hranic Radim Strojek.

„Zřídit v Hradci v rámci komunitního plánování například Dům na půl cesty jistě není špatný nápad. Měli jsme již klub mládeže, ale pomoc bezdomovcům bych svěřil spíše profesionálům,“ uvedl.

„To je určitě zajímavá myšlenka,“ komentoval nápady členů petičního výboru starosta města Mrvka.

Jana Peterková