Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci zachraňují kolonii ohrožených mravenců

Štěměchy - Další významnou přírodní lokalitou s evropským významem se může pochlubit Třebíčsko. Jedná se o místo s výskytem jednoho z nejohroženějších druhů mravenců.

25.7.2009
SDÍLEJ:

Formica foreli.Foto: Václav Křivan

Ochráncům přírody z Pozemkového spolku Podhorácko, provozovaného organizací Českého svazu ochránců přírody z Kněžic, se podařilo získat do svého vlastnictví významnou lokalitu u Štěměch.

„Jedná se o 1,8 ha bývalých obecních pastvin, na kterých se vyskytuje největší populace jednoho z našich nejohroženějších mravenců Formica foreli. Tento druh se u nás v současné době vyskytuje v ČR jen na několika málo posledních lokalitách,“ popsal významn místa Václav Křivan, vedoucí Centra ochrany přírody při Českém svazu ochránců přírody v Kněžicích. Právě v případě Štěměch se jedná o jednu z největších lokalit tohoto druhu nejen na našem území, ale i v celé střední Evropě. Na bývalých pastvinách se nachází až šest set mravenišť.

Mravenci i motýli

Lokalitu, která postupně patnáct let ležela ledem a zarůstala, objevili ochránci před několika roky a pečují o ni za podpory Ministerstva životního prostředí z Programu péče o krajinu a programu Podpora činnosti nestátních neziskových organizací. Protože se jedná o druh, který vyžaduje řídké suché trávníky, je nutné sečení trávy, vyřezávání náletových dřevin a odklízení nepořádku, který tam lidé občas navozí.

Mraveniště, která si mravenci na louce vytvářejí z úlomků trav, jsou menší než u lesních mravenců a vysoká jsou do deseti centimetrů.
„Kromě pravidelné péče probíhá na lokalitě také průzkum dalších skupin hmyzu, pavouků a také rostlin. Kromě zmíněných mravenců se zde vyskytují některé regionálně ohrožené druhy denních motýlů a brouků,“ zmínil Křivan.

Význam výrazně přesahuje region

Sehnat finanční prostředky nejen na výkup pozemku, ale i na nezbytné geodetické zaměření a vytýčení hranic v terénu se podařilo díky podpoře poskytnuté ČSOB z Programu podpory regionů.

„Význam této teprve nedávno objevené cenné přírodní lokality přesahuje hranice regionu. Díky vstřícnému přístupu obce Štěměchy a podpoře uvedených institucí se ji daří účinně chránit, i když není zahrnuta mezi zvláště chráněná území,“ dodal nakonec Křivan.

Autor: František Vondrák

25.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení