Na kvalitní vyšetření u očního lékaře lidé čekají až čtyři měsíce. V optikách lze problém většinou vyřešit na počkání.
„Dioptrický předpoklad, tedy měření na dioptrické brýle se provádí stejným způsobem jak u optometristy v oční optice, tak u očního lékaře,“ vysvětlila oční lékařka Luďka Novotná. Zmínila i to, že pokud člověk nepřečte malá písmenka nebo vidí rozmazaně, optometrista nedokáže příčinu určit a vyšetření by v tomto případě měl provádět lékař.
Lékařka potvrdila vysokou vytíženost specializovaných lékařů. Dále upřesnila, že akutní případy se upřednostňují. Podle Luďky Novotné by každý po 40 letech věku měl podstoupit prohlídku u očního lékaře.
„Na vyšetření u očního v Jindřichově Hradci jsem čekala čtyři měsíce, brýle jsem pak měla do dvou dnů,“ potvrdila Libuše Mikšová z Jarošova Nad Nežárkou. S dlouhými čekacími dobami na vyšetření souhlasila i oční lékařka z Jindřichova Hradce, která nechce být jmenována.
Do oční optiky v Dačicích každou středu dojíždí lékař z Jihlavy, který provádí na místě odborné vyšetření. Uvedla to zaměstnankyně Eva Bartoňová. „Každý den je přítomen optometrista, který měří zrak na počkání,“ sdělila.
Oční optiky dnes už běžně, leckdy i jako bezplatnou službu, nabízejí vyšetření zraku. „Změření zraku na brýle je u nás na počkání, ale není hrazeno pojišťovnou,“ dodala majitelka optiky v Panské ulici Drahomíra Žabková. Zmínila i to, že pokud si zákazník pořídí brýle, získá měření zdarma. Podle jejího vyjádření optiky na Jindřichohradecku stíhají pokrýt poptávku.
Ani v Třeboni čekat lidé nemusejí. „Vyšetření zraku provádíme na počkání i na objednání. Zhotovení brýlí může trvat od půl hodiny do několika týdnů,“ uvedla zaměstnankyně Rožmberské optiky v Třeboni Hana Jelínková.
Někdo čekání vyřeší tím, že si pořídí brýle jinde. „Kupuji si je u čerpací stanice, často je ztrácím a nemám čas čekat,“ řekl Gustav Iker z Jindřichova Hradce.