Na vytváření běžeckých tras na Českokrumlovsku se připravují všichni, kdo je pro milovníky bílé stopy protahují.

Například na Hornoplánsku nyní již čekají jenom na dostatečně vysokou sněhovou peřinu. Stroj na vytváření stop je po technické stránce zdokonalen, takže by měl šlapat jako hodinky. „Je to starší stroj, čili jeho technický stav nebyl ideální. Také obsluha je teď už zkušenější a zaškolenější,“ podotkl včera starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

A jaké novinky běžkaře na Lipensku čekají? „Hlavní novinkou bude, jestli napadne sníh. Dva roky zpátky totiž nebyl,“ poznamenal s úsměvem starosta.
Ale pro běžkaře má příjemnou zprávu. Kromě jedenadvacetikilometrové běžecké trasy kolem Horní Plané se běžkaři letos budou moci vydat také na druhou stranu lipenského jezera směrem ke Zvonkové, kde si budou moci nasadit běžky, po připravené trase přeběhnout hranici a ujíždět na běžkách až do tamního rozsáhlého rakouského běžeckého areálu.

„Dohodli jsme se totiž s partnerskou obcí Ulrichsberg o propojení stop s rakouským Schönebenem v rámci projektu Bílá stopa se Správou Národního parku Šumava,“ řekl Jiří Hůlka.

Upravená bílá stopa pro běžkaře povede letos z české strany od Zadní Zvonkové přes hranici až do nedalekého rozsáhlého běžeckého areálu v Rakousku.

Na české straně hranice se bude o stopu starat rolba Správy Národního parku Šumava, která do Zvonkové pojede z Českých Žlebů přes Novou Pec a po přejetí hranice se na rakouské straně otočí zpět.

„Stopa pro běžkaře tedy povede z Rakouska od Sonnenwaldu a podél Schwarzenberského kanálu směrem na Zvonkovou,“ upřesnil starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Natěšení sportovci si zatím nezaběhají na lyžích ani v lipenském skiareálu, kde sice na běžkařských trasách a vůkolních loukách nějaký ten sníh už leží, ale v nedostatečném množství. „I když včera už v areálu pár nadšenců běhalo,“ říkal s úsměvem obchodní ředitel společnosti Lipno Servis Martin Řezáč. Tam se, až napadne sníh, vyznavači bílé stopy mohou těšit na dokonaleji připravené běžecké trasy, neboť k loni pořízenému skútru s hydraulickým vytlačováním stop přibyl letos víceúčelový stroj, kterým pastviny, po nichž se bude běhat, pracovníci zmulčovali, takže kvalita stop bude téměř dokonalá.
„Kdyby doposud napadaný sníh vítr nesfoukal, tak se po nich mohlo běhat už teď,“ poznamenal Martin Řezáč.

Kromě lipenského skiareálu najdou pak zájemci perfektně připravený, trochu pozměněný desetikilometrový okruh také u Frymburku, který nese název Frymburské louky. Startuje se na něj v nové části Frymburka zvané na Větrné Hůrce.

Upravených běžeckých stop se snad dočkají lyžaři i u Českého Krumlova v oblasti Správy CHKO Blanský les, kde jednání se zainteresovanými stranami zatím ještě probíhají.