Na konci září, v listopadu a v únoru budou mít za úkol sledovat vždy ve dvoutýdenních cyklech kvalitu vzduchu nad krajským městem. Zaměří se na pachy v místě bydliště a zapíší hodnoty od nuly do pěti.

Včera dobrovolníci také na třech místech v Jihlavě cvičili, jak zhluboka se nadechovat a jak hodnotit. „Nula znamená žádný zápach a pětka nesnesitelný pach,“ zmínil Ivan Koláčný z brněnského zdravotního ústavu, který průzkum povede.

Honorář? 500 korun

Dobrovolníci vyinkasují 500 korun, proplacených na třikrát v menších částkách.

„Do projektu se nám prozatím přihlásilo na 150 osob“, uvedla za magistrát Lucie Bratršovská, která má na starosti evidenci dobrovolníků. Předpokládaný počet dobrovolníků by přitom měl překročit počet 250 osob. Nábor proto i nadále probíhá.

Zájemci jsou nabíráni z řad veřejnosti. Zda jde o zaměstnance průmyslových podniků, se při náboru nezjišťovalo. „Chtěli bychom, aby všichni účastníci posuzovali objektivně. Přímého ovlivňování z řad znečišťovatelů ovzduší se nebojím“, reagoval zástupce Zdravotního ústavu v Brně Ivan Koláčný.

Dobrovolníci jsou z různých částí Jihlavy

„Vadí mě častý zápach v bezprostřední blízkosti průmyslové zóny“, uvádí důvod k dobrovolnému přihlášení Jiří Matula, důchodce, který bude monitorovat ovzduší v lokalitě Královský Vršek.

V podobném znění odpovídá i Miroslav Macek z Horního Kosova: „Myslím si, že tento projekt by mohl napomoct lepšímu ovzduší ve městě, navíc část Jihlavy, ve které bydlím, trpí častým zápachem.“

Michal Kolařík