Patří k málo druhům, které mohou prokousnout lidskou kůži. Způsobená bolest je obvykle slabší než vosí bodnutí, ale zarudnutí nebo otok kolem může trvat několik dní. Jed je nebezpečný jen pro kořist. Pavouky lze chytit pomocí dostatečně velké nádoby a vypustit je do volné přírody, ujišťuje biolog Theo Blick.

Druh byl v Bavorsku poprvé prokázán roku 2015 ve Schweinfurtu, potvrdil mluvčí bavorského úřadu pro životní prostředí. Roku 2019 přibyly další dva nálezy a od roku 2020 jej nachází stále víc lidí. V Bavorsku je Nosferatus aktuálně "mírně nebo průměrně četný", což odpovídá třetímu stupni v šestistupňové tabulce výskytu. V celé SRN je už na stupni šest, velmi četný.

Tento druh patří do čeledi pavouků kadeřavých (Zoropsidae), vysvětluje Státní přírodovědné muzeum Karlsruhe. Před asi 20 lety byl znám jen ze Středomoří, dál se dostal nejspíš s nákladní dopravou po Rýnu. Jeho tělo měří jeden až dva centimetry, rozpětí nohou až přes pět centimetrů. 

Úrodu sklízeli škodiči…

V Plattlingu (okr. Deggendorf) někdo nastartoval na poli sklízecí stroj na okurky a nechal jej jezdit dokola, píše DK. Nebyl to první případ v této oblasti, už ve čtvrtek po poledni rozjeli neznámí pachatelé okurkový kombajn v Pankofenu, k němuž našli klíčky ve vozidle, a nechali jej couvat v kruhu pozpátku, než jej 71letý zemědělec na poli zastavil. Způsobili škodu odhadem za 7000 eur. Dva dny nato někdo "osedlal" kombajn na poli u Stephansposchingu a jezdil křížem krážem, než stroj uvízl v terénu. Pachatel pak ještě nalil vodu do tanku sklízeče. Škoda je rovněž kolem 7000 eur a policie v Plattlingu hledá pomoc u veřejnosti.

Sklízecí stroj na okurky 'sklízel' naprázdno…Sklízecí stroj na okurky 'sklízel' naprázdno…Zdroj: Deník/DK

Chtějí střílet kormorány

Počet kormoránů na Bodamském jezeře by měl být podle posudku pro vládu Bádenska-Württemberska regulován mezinárodně schválenou studií, píše DK. Společný postup Bavorska, Rakouska a Švýcarska je nutný k ochraně ohrožených druhů ryb, sdělilo ministerstvo zemědělství ve Stuttgartu. Způsob řízení počtu tažných ptáků na jezeře má být projednán v dialogu, koordinovaný odstřel by ale v něm mohl hrát důležitou roli.