V pátek padl u píseckého soudu verdikt v kauze starosty Veselíčka Jaromíra Kršky, obviněného ze zpronevěry milionu korun firmy Mikroil.
„Soud shledává Jaromíra Kršku vinným z trestného činu zpronevěry. Odsuzuje se na dva roky podmíněně se zkušební dobou pěti let. Obžalovaný má povinnost náhrady škody společnosti Mikroil,“ sdělil předseda soudu Martin Král.

Obžalovaný Krška doznal, že si milion korun na svůj účet převedl s tím, že to byla jeho odměna, na kterou měl nárok, a kterou si nevyplácel.

Podle názoru soudu je tato platba důkazem. „Svědci nepotvrdili, že by měl na odměnu nárok. Vzhledem k tomu, za jakých okolností byla částka převáděna na účet obžalovaného, nasvědčují, že se jedná o jakýsi nekalý úmysl obžalovaného,“ dodal Král. „Nechci nic dodat,“ řekl obžalovaný Jaromír Krška.

Obžalovaný využil situace, kdy byla vrácena částka milionu korun zavražděnému píseckému podnikateli Miroslavu Rajtmajerovi, který půjčil firmě Mikroil částku dva miliony korun.

Když byla částka vrácena, byl podepsán daňový výdajový doklad, na jehož základě byla částka Rajtmajerovi vyplacena z pokladny společnosti.
Na finančním úřadě se zjistilo, že transakce být provedena nemohla, protože v pokladně společnosti byla tehdy částka asi 140 tisíc korun. Tím, že obžalovaný nechal podepsat výdejový doklad, se snažil zakrýt převod částky. Převod byl tedy neoprávněný. „Obžalovaný jako jednatel společnosti způsobil firmě škodu a spáchal trestný čin zpronevěry,“ dodal Král.

K trestu pak Král uvedl, že přihlédl k dosavadní bezúhonosti obžalovaného a k faktu, že škoda milion korun a trest od dvou do osmi let odpovídá škodě způsobené od pěti set tisíc do pěti milionů. Vzhledem k tomu, že škoda je ve spodní hranici, je ve spodní hranici i Krškův trest.
Proti rozsudku se může Jaromír Krška odvolat ke krajskému soudu v Českých Budějovicích