Lidé, bydlící u nově vybudovaného kruhového objezdu na okraji Plané, si začínají zvykat na bezesné noci. Řidiči, kteří novou stavbu často přehlédnou a havarují, pak končí na zahradách zdejších obyvatel. Ti se ptají, proč již vybudované veřejné osvětlení v tomto místě v noci nesvítí. Podle Jany Novotné z Plané nad Lužnicí by se tak zabránilo několika zbytečným dopravním nehodám.

„Lampy tu svítily dva dny, a od té doby zase nic. Je to škoda, protože řidiči si na novou křižovatku ještě příliš nezvykli, a kdyby byla aspoň osvícená, existuje větší šance, že ji nepřehlédnou,“ soudila Novotná, která bydlí v domě na kraji města. Také na její zahradě několikrát skončil čerstvě nabouraný vrak.

Její obavy jsou oprávněné; nová křižovatka dopravní nehody snad přitahuje. Naposledy zde nezvládl řízení řidič vozu Alfa Romeo, který auto se spolujezdci minulou sobotu obrátil na střechu.

„Ty dva dny, co lampy svítily, byly zkušební. Kdyby byly lampy v majetku města, budou bezpodmínečně svítit. Jde přece o mezinárodní tah a my máme zájem na tom, aby byl bezpečný,“ řekl včera starosta Jiří Šimánek s tím, že investor celé stavby, tedy kruhového objezdu a silnice k Madetě, zatím díla nepředal k užívání.


Bude se kolaudovat

Jiří Šťastný za Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) řekl, že se v těchto místech stále jedná o staveniště, přestože je kruhový objezd na základě povolení správy a údržby silnic v předčasném užívání.

„Silnice k Madetě bude zprovozněna 15. listopadu, kdy proběhnou kolaudace objektů a kruhový objezd otevřeme oficiálně,“ vysvětlil za SŽDC Jiří Šťastný a dodal, že veřejné osvětlení po kolaudaci připadne pravděpodobně Správě a údržbě silnic. Ta pak bude za jejich chod zodpovědná.
„Pokud se jedná o nové osvětlení, nesvítí lampy zřejmě proto, že ještě není vše dokončeno a zprovozněno,“ doplnil Šťastný, který připustil i možnost, že se na přepojení osvětlení a elektroinstalaci stále pracuje.
Planá čeká na investora, tedy SŽDC, až stavbu zkolauduje. Do té doby je plánská radnice jen bezprizorním pozorovatelem.

Šimánek podotkl, že problém není pouze v osvětlení silnice. „Křižovatka je již v obci, kde se má jezdit padesát. I když budou lampy svítit a řidič pojede rychle, nehodě to nezabrání,“ oponoval.