Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpadní vody z Třeboně už tečou do nové čističky

Třeboň – Od začátku srpna se čistí odpadní vody z Třeboně v nové čistírně odpadních vod.

4.8.2011
SDÍLEJ:

Na snímku se lidé dívají na vodu, která už teče do nové čistírny odpadních vod v Třeboni. Foto: Miroslav Kajan

V provozu ji má nově vzniklá společnost, která nese název Městská Vodohospodářská a je ve stoprocentním majetku města Třeboň.

„Nová čistírna odpadních vod se začala stavět v roce 2010. Nyní došlo na její připojení. Objekt stál celkem 130 milionů korun. Na čistírně se největší dotací podílela Evropská unie a část dotace jsme získali ze Státního fondu životního prostředí. Město Třeboň přispělo částkou 13 milionů korun,“ informoval místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.

Do provozu měla být podle plánu uvedena v říjnu až listopadu letošního roku. „Zkrácení termínu uvedení do provozu umožnilo také využití mikrobiální kultury ze staré čistírny,“ vysvětlil jednatel nově vzniklé společnosti Městská Vodohospodářská Miroslav Kajan.

V tuto chvíli byl na čistírně zahájen zkušební provoz, přičemž obyvatel města by se přechod ze staré čistírny neměl nijak dotknout. „Připojení trvalo několik hodin a lidé ho nijak nezaznamenali. Město Třeboň tím přispělo k dalšímu zkvalitnění životního prostředí,“ doplnil místostarosta Zdeněk Mráz.
Nová čistírna byla umístěna mimo obydlenou zónu do areálu staré čistírny odpadních vod. „Podstatnou předností této lokality je skutečnost, že nebyla postižena velkými povodněmi ani v roce 2002. Další výhodou lokality je využití stávajícího přivaděče odpadních vod což znamenalo nemalé finanční úspory,“ sdělil dále jednatel Miroslav Kajan.

Původní čistírna odpadních vod, uvedena do provozu v roce 1974, byla na hranici technologické životnosti a udržení požadovaných parametrů čištění kladlo vysoké finanční a technické nároky na její provoz.

„Přes veškeré tyto problémy se jí podařilo udržet funkční až do okamžiku, kdy byla odpadní voda přepojena ze staré čistírny na novou. Kapacita nové čistírny je na 16 tisíc ekvivalentních obyvatel, což je dostatečná kapacita i s ohledem na plánovaný rozvoj města Třeboň,“ dodal Miroslav Kajan.

Nová čistírna je vybavena moderní technologií na odstraňování fosforu a dusíku, což jsou podle Miroslava Kajana hlavní prvky, způsobující eurotrofizaci – znečištění vod. Z hlediska zlepšení životního prostředí se tak jedná o nejvýznamnější stavbu na Třeboňsku za posledních několik desetiletí.

Autor: Renata Kočí

4.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Třeboňské lázně. Ilustrační foto.

Co ve středu s volným časem?

1. A z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Na Hradecku ve středu zavřou tři čtvrtiny praktických lékařů

Jindřichův Hradec /ANKETA/ - Ve středu bude stávkovat většina praktických lékařů. I na Jindřichohradecku.

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Moravský Karlov - Skvělého úspěchu dosáhly na mistrovství České republiky štafet a družstev dorostenky jindřichohradeckého Spolku orientačních sportů, které vybojovaly stříbrné medaile.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení