ČSSD přesilovku koalice ve vedení města odmítla, jednání stále pokračují.

A to i přesto, že ODS nabídla ČSSD křeslo starosty.

Jak včera potvrdily obě vyjednávající strany, ODS přišla na jednání s následujícím návrhem: pro ČSSD post starosty, ODS a Volba pro město (VPM) po místostarostovi, v městské radě pak po třech křeslech pro ČSSD i ODS a po jednom pro VPM, SZ a NK a SNK ED. „Nabídku jsme ještě v neděli večer odmítli, protože převaha protistrany ve vedení města i v městské radě je pro nás nepřijatelná. Navíc nebyla zohledněna účast TOP 09 v radě,“ uvedl včera lídr vítězné ČSSD Stanislav Mrvka.

„Snažili jsme se být konstruktivní a nabídnout širokou koalici s dělnou radnicí, která by nebyla ideologická, ale spolupracující. Náš záměr byl takový, že nabídka měla být víc o lidech než o ideologii,“ uvedl vyjednavač ODS Bohdan Soukup. Podle jeho slov veškeré kroky ze strany ODS při jednáních směřovaly k vzájemné dohodě. „Současný starosta Karel Matoušek neustoupil jen na pozici místostarosty, ale až na místo radního,“ dodal Bohdan Soukup s tím, že i ODS se snaží dostát proreformní radnici.

Pokud jde o posty místostarostů, uvedl, že v návrhu figurovala jména současného místostarosty Pavla Vejvara (VPM) a také Radima Staňka (ODS), dosavadního šéfa kulturního domu Střelnice.

„Podle mého osobního názoru je to škoda, byl to z naší strany velký kompromis. Za koalici mohu říct, že naše nabídka odpovídala výsledku voleb a byl to vstřícný krok,“ uvedl Bohdan Soukup.

To, že se ale jedná stále o nabídku „koalice“ a nikoliv svébytných volebních stran, od samého začátku vadí vyjednavačům ČSSD.

Jak včera obě protistrany potvrdily, následovat budou koaliční a vnitrostranická jednání, na která mají navázat další vyjednávání. Času však již moc nezbývá, neboť ustavující zastupitelstvo se koná již ve čtvrtek.