„Pokládám za důležité zdůraznit, že Jiří Trnka zůstává i nadále v čele úřadu regionální rady na základě rozhodnutí třech zástupců jihočeské ODS, kteří na včerejším jednání výboru regionální rady jako jediní při hlasování nepodpořili jeho odvolání,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Jiří Trnka je v současnosti vyšetřován ve vazbě kvůli několika trestným činům, jichž se měl spolu se svým spolupracovníkem Martinem Půlpytlem dopustit, když manipuloval s bodovým ohodnocením projektů financovaných z evropských fondů.

Vicehejtman a předseda jihočeských občanských demokratů Martin Kuba se ke svému rozhodnutí vyjádřil Deníku: „Měli jsme na mysli především hájení principu presumpce neviny. Pan ředitel, který je ve vazbě, se nyní ke svému odvolání nemůže vyjádřit. Nicméně považuji za důležitější, že se podařilo jmenovat Michaelu Šímovou dočasnou vedoucí úřadu regionální rady a tím tuto instituci uvést zase do chodu.“

Celá kauza evropských dotací začala zveřejněním vyšetřování úřadu regionální rady soudržnosti policejním útvarem pro odhalování korpuce a finanční kriminality v březnu. Na základě podkladů z ministerstva financí se rozhodla předsedkyně výboru plzeňská hejtmanka Milada Emmerová nepodepsat projekty 5. a 6. výzvy, které byly úřadem zpracovány spornou metodikou. Podle pátečního jednání má být zhruba 120 projektů již podepsáno. Celková částka, která by měla příjemcům z této výzvy plynout, je 3,8 miliardy korun.