Akci plnou adrenalinu si pro návštěvníky připravili v sobotu na rozhledně U Jakuba ve Valtínově. Jak zmínil Tomáš Pecha, který má právě takové akce na rozhledně na starosti, nejedná se tady o první show tohoto druhu. Již při jejím otevření sem pozvali skupinu Off-limits, která kromě jiných aktivit provozuje i rope jumping, tedy skákání na pružných lanech. O zábavu pod rozhlednou se pak odpoledne starali biketrialisté z týmu Ride Wheel Honza Šmíd a Lukáš Müller. "Kluci předvedou skvělé triky na kolech pod rozhlednou. Jsou tady poprvé a moc se na ně těšíme," zmínil ještě před jejich vystoupením Tomáš Pecha.


Než se ale oba biketrialisté nachystali k dechberoucím výkonům na svých kolech, měli návštěvníci možnost sledovat odvážlivce, kteří se po vystoupání na rozhlednu odhodlali vyzkoušet si rope jumpimg. Samotná rozhledna je vysoká 40,7 metru, nicméně skoky se odehrávaly z nejvyššího patra, kam se dá vystoupat běžně po schodišti. To je ve výšce 33,3 metru. I tak to byla pro mnohé výška nepřekonatelná. O skoku se rozmýšlel i Jiří Houska, který sem přijel s rodinou na kolech z nedalekého kempu na Zvůli. "Když jsem zjistil, že se tady skáče, říkal jsem si, že to zkusím, ale když to teď vidím na vlastní oči, tak to nedám," přiznal. Místopředseda spolku Off-limits Tomáš Švaříček ale říká, že na tom, skočit dolů, vlastně nic není. "Přelezete zábradlí, uděláte krok a je to," usmívá se. Pak ale zvážní a dodává, že samozřejmě jde v první řadě o bezpečnost. "Všechno je dvakrát jištěné, předtím, než jde někdo skákat z veřejnosti, tak se vše znovu zkouší," ujistil.

Na rozhledně U Jakuba byl jeho tým již podruhé. Za sebou už přitom mají seskoky z nejrůznějších silničních i železničních mostů, ale drží třeba i rekord, kdy v Prešově skákali ze 110 metrů vysokého komínu. "Jde vždycky o to získat povolení a to nám všude nedají. Většinou je to o tom, že daná stavba není na takové akce konstruovaná. My ale nemáme velké nároky a ani stavbám nijak neuškodíme," poznamenal s tím, že jsou neziskovým spolkem. "Vždy se domluvíme, kdy kdo může a jdeme si zaskákat," pokrčil rameny.

Z rozhledny U Jakuba se jen dopoledne rozhodli na laně skočit čtyři muži a jak zmínil Tomáš Švaříček, i při jiných akcích právě muži převažují. "Asi ten adrenalin víc vyhledávají. Máme lidi, kteří přijdou, na nic moc se neptají, přelezou zábradlí a bez řečí skočí. Jiní zas deset minut stojí před zábradlím, pak dalších deset minut za ním, nechají se odpočítat a nic. Ale většinou když už přelezou na druhou stranu, tak skočí. A pak to bývá velká euforie," popsal.

Při pohledu na skok právě Tomáše Švaříčka se rozhodla vyzkoušet to na vlastní kůži také Petra Chvátalová z Nové Bystřice. "Je dovolená, tak nějaký adrenalin! Nikdy jsem o tom nepřemýšlela, ale když to vidím, tak to chci zkusit. Jdu do toho," říkala odhodlaně na vrcholku rozhledny. Během chvíle už byla připravená v úvazku k připnutí na pružné lano, dostávala instrukce, jak se při seskoku zachovat a blížila se chvíle seskoku. "Nebojím se toho, že by mohlo něco selhat, spíš třeba že blbě skočím a lano mě praští do obličeje. Budu muset jít rovnou, žádné postávání," zmínila před skokem. Na rozhledně si tak vysloužila obdiv nejednoho návštěvníka, kterému se jen při pohledu z výšky dolů nedělalo úplně dobře. A opravdu Petra Chvátalová nepotřebovala velké pobízení, na "tři, dva, jedna" se odrazila a skočila z více než třiatřiceti metrů dolů. "Nebylo to tak hrozné, ale nahoře jsem moc nevnímala. To první zhoupnutí, to jsem trochu v břiše cítila, ale pak už to bylo fajn. Už nahoře jsem si řekla, že to dám," smála se po seskoku.

Právě po jejím skoku přišly u rozhledny na řadu triky šikovných biketrialistů, kteří na překážkách předváděli skoky i otočky, nad kterými žasli malí i velcí. Nechyběly ani prvky, při kterých se zapojili diváci, například když Honza Šmíd a Lukáš Müller přeskakovali čtyři ležící děti nebo když jim dva malí cyklisté asistovali při skocích do výšky. A na závěr si biketrialisté nemohli nechat ujít možnost vyskákat na kolech na vrchol rozhledny.

Podobnou adrenalinovou zábavu sice již o prázdninách na rozhledně nechystají, ale 11. srpna se sem můžete vypravit na koncert Pavla Dobeše, nebo se kdykoli můžete přijít pokochat výhledem do širokého okolí.