Někteří mladiství měli pozitivní dechovou zkoušku na alkohol. Museli při kontrole v Jindřichově Hradci říci, kdo jim nalil.

Tak vypadal podle svědků scénář kontroly pracovníků České obchodní inspekce (ČOI), kteří za podpory strážníků a policistů vyrazili v pátek v noci na velkou kontrolní akci zaměřenou na provozovny, kde se schází mládež.

„Co může člověk v takové situaci dělat? Měl jsem jedno pivo a naměřili mi 0,2 promile. Postavili to tak, že buď řekneme, kdo nám nalil, anebo případ předají městské policii, která je povinna to nahlásit sociálce, rodičům a škole. To je jasné, že to raději každý řekl,“ uvedl svou zkušenost sedmnáctiletý středoškolák Jan.

Ačkoliv vypadá ještě mladší, přiznal, že mu vlastně dosud alkohol nalili v každém navštíveném podniku.

Jak uvedl zástupce ředitele Inspektorátu ČOI pro jižní Čechy a Vysočinu Karel Havlíček, zákaz podávání alkoholu osobám mladším 18 let byl jednou z kontrolovaných oblastí.

„Zjistili jsme podezření na nedodržování zákona, ale vše je nyní ve fázi správních řízení,“ sdělil Havlíček. V případě prokázání viny hrozí sankce jak finanční, tak až zákaz činnosti.

Při zátahu na diskotéce v Jitřence byl jejím provozovatelem ještě Jiří Toufar. „Byl jsem mimo Jindřichův Hradec, takže zjišťuji, jak to všechno bylo, okolnosti a podle toho budu dál jednat a dělat z toho závěry,“ říká s tím, že dnes se všechno valí na bedra provozovatelů a visí nad nimi až půlmilionová pokuta.

Schované pití

„Všechno uhlídat je velice těžké, máme všude cedule o zákazu prodeje, ale mladí většinou již přijdou v podroušeném stavu, venku na parkovišti mají schovaný alkohol. A u všech kontrolovat občanku dost dobře nejde. Když někomu personál alkohol neprodá, tak se najde kamarád, který mu ho koupí, a to fakt nelze uhlídat,“ vysvětluje provozovatel. Tuto praxi i řada mládežníků potvrzuje. „Nosíme si s sebou něco v petce a máme to v křoví venku, protože vevnitř je to daleko dražší,“ říká jeden z návštěvníků diskoték.

Městská policie měla podle vrchního strážníka Luboše Müllera při zátahu v Jitřence za úkol zjišťovat totožnost mládeže, dělat dechové zkoušky a, jak se v policejní řeči hovoří, provádět úkony ke zjištění osoby, která mladistvému nalila.

„S těmito mladými, kteří pak byli v roli svědků, dále jednali pracovníci České obchodní inspekce,“ zmínil Müller a pokračoval, že bylo v několika případech prokázáno, že obsluha mladistvým podala alkohol, aniž by si ověřovala jejich stáří.

Vše nyní ve správním řízení řeší právě Česká obchodní inspekce.