Jednoznačný výsledek přineslo sobotní referendum v Okrouhlé Radouni, v němž se občané mohli vyjádřit jak k otázce výstavby úložiště vyhořelého jaderného paliva, tak také k chystané stavbě podzemního zásobníku plynu, jež zde chce vybudovat Česká plynárenská
V referendu přišlo odevzdat svůj hlas 59,5 procenta oprávněných voličů, tedy 88 ze 148, z nichž se 93 procenta vyjádřila proti úložišti a 90 procent proti zásobníku plynu. „Výsledek budeme respektovat při dalších jednáních,“ uvedl starosta Okrouhlé Radouně Jiří Hrubý.
„Osobně jsem maličko zklamán účastí, čekal jsem, že bude přece jen vyšší, protože tohle je věc, která se lidí bezprostředně týká,“ vyjádřil se Michal Šimůnek z občanského sdružení Za Radouň krásnější, které referendum iniciovalo. Na druhé straně ale přiznal, že ho výsledek nepřekvapil a že podobný čekal. „Zastupitelstvo je nyní zavázáno k tomu, aby se všemi prostředky pokusilo zabránit oběma stavbám,“ shrnul.
Vedení obce to však i přes jednoznačný výsledek referenda nebude mít jednoduché. Obce totiž nemají podle současné legislativy při jednáních právo veta a Správa úložišť radioaktivních odpadů na výsledek referenda brát ohled nemusí, i když veřejně deklaruje, že k názoru obyvatel přihlédne.
„V případě zásobníku plynu stojí proti obci soukromá firma se svými zájmy, a tak paradoxně v tomhle případě může mít výsledek referenda ještě menší váhu, protože Česká plynárenská s vedením obce nekomunikuje,“ vysvětlil Šimůnek. Doplnil, že v této věci probíhají různá správní řízení na ministerstvu životního prostředí, kde by snad nyní výsledek sobotního referenda mohl mít váhu „veřejného zájmu“.