Pokud by se představitel školy neosvědčil, následovalo by nové výběrové řízení

Ředitelské funkční období by bylo šestileté. Po jeho uplynutí by zřizovatel, školská rada nebo školní inspekce mohly vypsat výběrové řízení na jeho místo. Ministerstvo uvažuje i o možnosti změny během tohoto šestiletého období. V tomto případě by se ale na vypsání konkurzu musely shodnout všechny tři jmenované subjekty.

„Není to úplná novinka. Ještě před několika lety platilo omezení na čtyři roky,“ řekla Deníku vedoucí školského odboru v Jindřichově Hradci Jitka Čechová. Ona sama novelu vítá.

Ve třech ze šesti jindřichohradeckých základních škol v současné době sedí ředitelé, kteří již dosáhli věku pro odchod do starobního důchodu. O uvolnění z funkce ale musejí požádat sami.

„Vypisovali jsme několik konkurzů na obsazení místa ředitele školy, ale nebylo to z důvodu nespokojenosti. U nás vidím spíš problém se zpětnou vazbou na práci ředitelky,“ uvedl starosta Popelína Tomáš Zaňák.
Pokračoval v tom smyslu, že na malotřídní škole je obtížné posoudit, zda jsou případné stížnosti rodičů objektivní nebo spíš osobní. Sám si obvolává školy, kam děti po páté třídě odcházejí, aby se dozvěděl, jak si vedou. Ohlasy jsou prý pozitivní.

Spokojenost s vedením školy ale často vyplývá z dobré či špatné komunikace mezi vedením školy, školskou radou a zřizovatelem.
„Pokud funguje úzká provázanost mezi radou, ředitelem a učitelským kolektivem, tak by to mělo fungovat a nemusí vůbec k situaci, že bude ředitel odvolán, dojít,“ myslí si člen školské rady Gymnázia Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci Vladislav Burian. Podle něj mají učitelé především učit, ředitelé se mají věnovat vedení školy a rodiče nemají příliš často do chodu školy zasahovat.

V současné době může o svoji funkci ředitel školy přijít většinou tehdy, když závažným způsobem poruší předpisy a dosáhne věku 65 let.
„Já si ale nedovedu představit ředitele, který by ve své funkci zůstával tam, kde mu dávají najevo, že ho nechtějí,“ doplnil starosta Zaňák.

Spekuluje se o tom, že pod tlakem opustil vloni svoji funkci například ředitel českovelenické základní školy Josef Kropík, když se proti němu postavili zástupci mateřských školek, které pod školu patří, i obyvatelé Českých Velenic.