Jak již Deník uvedl před časem, vědeckým pracovníkům se na jmenovaný projekt podařilo získat vloni v lednu dotaci ve výši 133 milionů korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

„Projekt Algatech zahrnuje výstavbu a provoz nového vědecko – výzkumného centra řasových biotechnologií. Jeho cílem je vyvinout nová kultivační zařízení a postupy zpracování řasové biomasy pro výrobu biopaliv, krmiv, potravních doplňků a cenných látek,“ připomněl vedoucí třeboňského centra Ondřej Prášil.

Dodal, že se v rámci velmi rozsáhlého projektu chtějí zaměřit mimo jiné také na vývoj nových měřicích přístrojů a na výchovu nových studentů. První část realizace začala kvůli legislativnímu zdržení až 1. ledna a poslední by měla být dokončená do 1. prosince roku 2014.

„Kromě vědecko – výzkumné části má projekt část investiční. Nejprve musíme provést rekonstrukci a dobudovat přístavbu k původnímu historickému objektu Opatovického mlýna. Necháme zrekonstruovat biotechnologické laboratoře a vybudujeme novou technologickou halu,“ vysvětlil Ondřej Prášil.

Podle jeho slov dojde i na přestavbu historické mlýnice na laboratorní prostory pro molekulární biologii a nové analytické metody. Součástí investiční části je rovněž nákup a instalace potřebné technologie.

„Vědecko – výzkumná část projektu bude rozdělená do tří výzkumn
ých programů, které budou vzájemně provázané. Cílem bude zejména získat řasovou biomasu o požadovaném chemickém složení včetně vypracování postupu jejího komplexního zpracování ze zaměřením na izolaci cenných látek, které jsou v ní obsažené. Jejich následným využitím by měly být potravní doplňky pro výživu lidí i zvířat,“ doplnil Ondřej Prášil. Po dokončení projektu vznikne Centrum Algatech, kde podle Ondřeje Prášila bude pracovat přes padesát zaměstnanců, z nichž kolem poloviny budou tvořit noví pracovníci. Díky vzniku nových výzkumných programů po ukončení projektu by se mohl jejich počet následně postupně rozšiřovat.

„Vzhledem k tomu, že výzkumní pracovníci třeboňského pracoviště jsou aktivně zapojen do výuky bakalářských, magisterských a doktorandských studijních programů, ale také díky tomu, že každá z laboratoří našeho pracoviště je místem studia řady doktorandů, předpokládáme, že bude mít vedení Centra možnost podchycovat schopné studenty a posléze jim nabídnout možnost zapojení do vědeckých projektů,“ uzavřel Ondřej Prášil.