V sobotu se mohla veřejnost poučit, jak se zachovat u dopravní nehody

Druhý ročník akce s názvem Zkus být hasičem, policistou, záchranářem pořádaly složky IZS v rámci dubna – měsíce bezpečnosti, aby lidem přiblížily svou práci.

„Cílem je osvěta a hlavně snaha o snížení nehodovosti. Lidé by také měli vědět jak postupovat, nemařit stopy či poskytnout první pomoc,“ vysvětlila policejní mluvčí Hana Millerová.

Celá ukázka zásahu u dopravní nehody se odehrávala sice jako v reálu, ale zpomaleně a s komentářem, aby měli diváci čas vše důkladně zaznamenat. „Pro veřejnost je to určitě dobré,“ zhodnotila Kateřina Kopáčková z Nové Včelnice, která byla z řad diváků moderátorem vtažena do hry a nehodu ohlašovala. „Nevadilo mi to, mám k tomu blízko, jsem ze zdravotnictví,“ dodala.

Roli opilého řidiče věrohodně zahrál dobrovolný hasič z Kardašovy Řečice David Uhlíř, který byl nejprve „odzbrojen“ o klíče od vozu a posazen stranou. Z místa nehody byl eskortován jako poslední, a to policisty „na záchytku“. Diváky pobavil svým prohlášením: „Já za to nemůžu, on do mě najel, já chci domů!“

Veřejnost mohla poměrně zblízka vidět, jak vypadá vyprošťování zraněných, činnost záchranky i zajišťování stop policisty.

V dalších ukázkách pak bylo například ke zhlédnutí slaňování hasičů z věže, impulsní hašení pistolí IFEX, která na tři výstřely uhasí hořící auto, návštěvníky zaujala i hasičská a policejní technika, a to včetně vrtulníku, do něhož bylo možné nasednout.

Na celé akci se s profesionály organizačně podíleli také členové oblastního spolku Českého červeného kříže a jindřichohradeckého sboru dobrovolných hasičů.