Jen za prvních šest měsíců letošního roku policisté na Jindřichohradecku evidují dvanáct cyklistů, kteří pod vlivem alkoholu zavinili dopravní nehodu. Kolaři tak v tomto období tvořili téměř třetinu viníků havárií, v nichž hrál roli alkohol.

Toto číslo je vysoké i podle vyjádření tiskové mluvčí jindřichohradecké policie Hany Millerové. „Opilých cyklistů v poslední době hodně přibývá. Naposledy třeboňští policisté šetřili dvě ženy," uvedla. Cyklistky se před druhou hodinou ranní chtěly vydat z Třeboně do Ledenic. V dechu jim však policisté naměřili 0,83 a 0,73 promile alkoholu.
„Nejedná se sice o trestný čin, protože naměřená hodnota nepřesáhla jedno promile alkoholu a navíc se ani nejednalo o řidiče motorového vozidla, ale věc byla předána správnímu orgánu k došetření," podotkla Hana Millerová.
Nočním výletnicím tak nyní hrozí pokuta od 2,5 do 20 tisíc korun.
„Cyklisté si mnohdy neuvědomují, že i pro ně platí nulová tolerance a pokuty mohou dosáhnout i desetitisícových částek, aniž by cyklista zavinil nehodu," upozornil zástupce vedoucího jindřichohradecké služby dopravní policie Milan Urbanec.
Hana Millerová dodává, že v horkém počasí, které má podle předpovědi meteorologů pokračovat i nadále, je sice potřeba dbát na pitný režim, ale cyklisté, stejně jako ostatní řidiči, se musejí vyhnout alkoholickým nápojům, mezi které patří i cyklisty oblíbené pivko.

Viníci nehod

Od ledna do června policisté evidují, že dopravní nehody pod vlivem alkoholu na Jindřichohradecku zavinili:
řidiči vozidel - 17 případů
cyklisté - 12 případů
motorkáři - 3 případy
chodci - 1 případ

Alkoholem posilnění cyklisté však nejsou jediným problémem, na který policie upozorňuje. Protože je Jindřichohradecko, zejména okolí Třeboně, Suchdola nad Lužnicí, ale i Česká Kanada vyhlášeným rájem milovníků jízdy na kole, nabádá policejní mluvčí Hana Millerová také k bezpečné jízdě.
„Cyklisté, a zejména ti, kteří jezdí ve větších skupinách, by měli dbát na správný pohyb po komunikaci. Jezdit by měli za sebou a dodržovat by měli i bezpečné rozestupy, aby umožnili řidičům vozidel jejich bezpečné předjetí," upozornila na jeden z obvyklých obrázků z letních silnic, kdy se cyklisté pohybují i ve třech a více vedle sebe. „Pozor by měli dávat také při odbočování. Je potřeba dát znamení o změně směru jízdy a také se dostatečně rozhlédnout," dodala mluvčí. To, že helmu by měli nosit i kolaři starší osmnácti let, je podle ní v rovině přání. „Protože je ale již také dříve tma, měli by cyklisté dbát i na dostatečné osvětlení a výrazné oblečení," doporučila.

Petra Lejtnarová