„Před dvěma lety jsme tu takový problém řešili, ale od té doby se už situace uklidnila. Pokud to není nějaký exces, tak to ani na studentech běžně nepoznáme. To bychom museli každého testovat,“ říká ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Jindřichův Hradec Karel Chalupa.

Pokud je student ve stavu, kdy například špatně komunikuje nebo jeví další známky opilosti, raději volají pedagogové záchranku. Na takového studenta nebo žáka totiž musí pohlížet jako na nemocného. Děje se tak v případě ohrožení zdraví. Ve škole pak z celé události pořídí zápis, informují rodiče.

„Na střední už je to trochu kultura, už jsou to skoro dospělí lidé, tak o přestávkách kouří a po škole si dávají pivo. To jsme také dělali. Proč ale pijí, než jdou do školy, nevím, asi je to hrdinství,“ říká dnes už třicetiletá absolventka gymnázia Kristýna.

Na Středním odborném učilišti a Střední odborné škole v Třeboni alkohol testery používají. Učňům dávají dýchnout hlavně před jízdou v autoškole a přístroje využívají i v domově mládeže.

Dýchat ale nemusí všichni studenti, protože škola vlastní jen tři přístroje a nebylo by to možné zvládnout ani technicky. Tester využívají jen v případě podezření. Pokud učeň nadýchá, je poslán domů a má neomluvenou hodinu.

„V autoškole nadýchali asi dvakrát. V domově mládeže se to stane asi tak desetkrát do roka,“ odhaduje ředitel třeboňské školy Petr Káninský.
Rodiče se o incidentu dozvědí jen v případě, že dítěti nebylo osmnáct let.