Na nátlak podnikatelské veřejnosti byla původní podoba pěší zóny značně pozměněna a vykrystalizovala v současný stav, s nímž se dokázali smířit i místní obchodníci, bankéři i hoteliéři.

Nicméně, ani současná situace nemusí být ještě definitivní verzí, neboť náměstí se stále nachází v provizorním režimu a doposud není osazeno pevným mobiliářem.

Právě tím, jakým způsobem město finální vizáž náměstí vyřeší, se ve středu zabývali i jindřichohradečtí zastupitelé. Ti měli posvětit návrh rady oslovit několik projekčních kanceláří, z jejichž studií by pak široké plénum politické reprezentace i hradecké veřejnosti mělo vybrat tu nejlepší.

„Samozřejmě chceme, aby k tomu měli příležitost vyslovit se i sami občané," zdůvodnil tento postup místostarosta Bohumil Komínek (ČSSD).

Nestandardní přístup k řešení problematiky pěší zóny se ovšem příliš nezamlouval opozici. Otakar Kinšt (VpM) přednesl stanovisko svého politického uskupení, které je toho názoru, že tak zásadní prostor, jakým je centrální náměstí, by měl být řešen v klasické architektonické soutěži. Volbě pro město se příliš nezamlouvá ani fakt, že na potřebný mobiliář je už v rozpočtu schválený milion korun, aniž by kdo věděl, co všechno se za tyto peníze vlastně bude pořizovat.

„Při schvalování rozpočtu byla zastupitelstvu předkládána i nákladová položka milion korun k nákupu mobiliáře. Takové neurčité vyjádření nákupu čehokoli bylo velmi diskutováno a upraveno usnesením zastupitelstva ve vztahu k výsledku architektonické soutěže," argumentoval Otakar Kinšt a nepřímo nařkl vedení města z liknavosti.

„První testovací provoz byl spuštěn téměř před rokem. Pokud by bylo již tehdy řádně zpracováno zadání úprav veřejného prostranství náměstí Míru, mohlo se město, ve kterém je radost žít, pochlubit novou přitažlivostí, novou a komplexní úpravou centrálního náměstí, i v souladu s koncepcí dopravy v klidu, respektive koncepcí parkování," uvedl.

Veřejná soutěž je podle opoziční Volby pro město jediným správným řešením, město tento postup prý ostatně volí i v daleko méně závažných projektech.

„Jaký je důvod k tomu, aby úpravu náměstí, které by mělo být naší chloubou, nechce řešit stejným způsobem, formou vyhlášení veřejné zakázky? Od loňského testovací provozu má město dostatek podnětů ke zpracování řádného zadání soutěže, která je jediné spravedlivé řešení a rozuzlení této nešťastné a již nepochopitelné situace.," nebral si servítky zastupitel.

K jeho vystoupení se ostře ohradil starosta Stanislav Mrvka (ČSSD). „Vzniká tady dojem, že to, jakým způsobem postupujeme, není v souladu se zákonem, což ale rozhodně není pravda," podotkl starosta. Jemu dal za pravdu i předseda kontrolního výboru Vladimír Prokýšek (KSČM).

Výbor dospěl ke stanovisku, že vše je v intencích platné legislativy. Nicméně se jedná o postup do jisté míry neobvyklý a možná by vše mělo být řešeno trochu jinak," konstatoval Vladimír Prokýšek.

Ani v tomto světle však nenašel opoziční protinávrh dostatečnou oporu a zastupitelé se přidrželi radničního úmyslu. K poslednímu dubnu tak bude s definitivní platností ukončen zkušební provoz pěší zóny a Hradec osloví pět až šest projektantů, z jejichž námětů vybere ten subjektivně nejlepší.