Zastupitelé v Dačicích schvalovali vyplacení vyrovnání provozovateli nemocnice.

Vedení Dačic zaplatí firmě PP Hospitals, která nadále hospodaří v dačické nemocnici, asi osm a půl milionu korun za investice do operačních sálů.

Další navrhované vyrovnání, jako je úhrada ztráty a odkup movitých věcí zastupitelstvem neprošlo. Pondělní jednání zkomplikoval odchod osmi opozičních zastupitelů ještě před začátkem diskuse o nemocnici. Ústy Ludvíka Fabeše sdělili, že tímto krokem chtějí situaci odblokovat a umožnit tak koalici odhlasovat jednotlivé body o vyrovnání.

„Důležité je, aby PP Hospitals z nemocnice odešla. Proto by bylo lepší zaplatit, i když to není správné. Hraje se o čas,“ povzdechla si po skončení jednání Alena Kroupová, která dlouhá léta působila v dačické porodnici. S tím souhlasí i Dagmar Nevolová, která v biochemické laboratoři nemocnice pracovala osmatřicet let. Obě jsou současným stavem špitálu znepokojené.

Odchod opozice před klíčovým jednáním zaskočil koalici. Zastupitel Karel Štěbeták dokonce navrhl, aby byl tento bod z jednání stažen.

„Osm lidí z opozice se svým odchodem vzdalo zodpovědnosti,“ vysvětlil.
Zbývajících dvanáct koaličních zastupitelů se pak jednotlivě vyjádřilo k navrhovanému vyrovnání se společností PP Hospitals. Všichni se jednoznačně shodli, že pro zaplacení investic do operačních sálů ve výši zhruba osm a půl milionu korun ruku zvednou. Ohledně rozhodnutí o odkoupení movitých věcí asi za milion korun a na zaplacení ztráty, kterou si zástupci firmy vyčíslili asi na 3,9 milionu korun, se názory rozcházely.

Například zastupitelky Eva Macků a Marie Tichá se shodly na tom, že ztrátu by město platit nemělo. Naopak starosta Dačic Rudolf Hájek řekl, že pro rychlé vyřešení situace by bylo lepší firmě zaplatit, aby okamžitě nemocnici opustila a mohl ji převzít pod svá křídla Jihočeský kraj.
Připravenost kraje zařadit dačickou nemocnici do sítě jihočeských nemocnic ale zpochybnila zastupitelka Jana Bisová.

Podle jejích slov sám hejtman Jiří Zimola, který záchranu zdejší nemocnice deklaroval ve svém předvolebním programu, prý přiznal, že nemá pro tento krok dostatečnou podporu.

Z fóra pak zaznělo na její adresu několik nelichotivých poznámek.

Dvouhodinové jednání o návrhu společnosti PP Hospitals na vyrovnání mezi městem jako majitelem nemocnice a firmou jako provozovatelem sledovala asi stovka lidí. Někteří z nich se snažili na zastupitele apelovat, aby situaci urychleně řešili.

„S PP Hospitals se udělala chyba. A za chyby se platí, tak zaplatíme, protože jde o čas. A čas je proti nemocnici,“ vyzýval například Luboš Stejskal.

Občané ocenili, že se jednotliví koaliční zastupitelé k problému postupně všichni vyjádřili. Scházel jim však i hlas opozice. „Žádám, aby se opozice vrátila zpět a řekla nám svůj názor,“ důrazně řekla jedna z přítomných občanek.

Návratu rebelů nepomohlo ani vystoupení lékařky Beáty Šádkové či právního zástupce města Antonína Tunkla. „Očekával jsem od opozice, že řekne svůj názor. Jejich odchod je alibismus. Je to zbabělé jednání,“ řekl advokát.

To ale opoziční zastupitelé odmítají. Podle Bohumila Tomšů druhá strana znala jejich názory z pracovního jednání. Svým odchodem před hlasováním chtěla opozice umožnit klidný průběh jednání bez osočování a hádek. „Definitivní rozhodnutí padlo až ve tři čtvrtě na šest. Řekli jsme si, že musíme postupovat jednotně,“ uvedl Tomšů.
Přitom ještě v pátek například zastupitelé Jaroslav Coufal a Pavel Antonů Deníku řekli, že se zaplacením investic ve výši osm a půl milionu nemají větší problém. „Situace se mezi tím změnila,“ odpověděl včera Coufal. Narážel tím i na kritiku hejtmana od jednoho z koaličních zastupitelů. Nepovažuje ji za správnou v situaci, kdy přislíbil Jiří Zimola Dačicím pomoc.

Bohumil Tomšů navíc věří, že i když se PP Hospitals proti rozhodnutí okresního soudu o oprávněnosti výpovědi odvolá, krajský soud verdikt potvrdí.

Problémy začaly v nemocnici zhruba před rokem. V březnu totiž firma uzavřela internu, a proto dostala od města výpověď. Ani po uplynutí půlroční výpovědní lhůty na konci října areál neopustila. O tom, že je město Dačice v právu, rozhodl v lednu až okresní soud, který nařídil společnosti objekty vyklidit. Rozsudek však ještě nenabyl právní moci. Zástupce společnosti Martin Vojtíšek však slíbil, že pokud město zaplatí firmě podle předloženého návrhu, proti rozsudku se neodvolá a z Dačic odejde.

najdete v souvisejících článcích.