Letošní samička orla mořského, kterou koncem května lidé nalezli poraněnou na Třeboňsku, se navrací do přírody. Orlice se díky péči ošetřovatelů a veterinářů v Třeboni ze zranění hrudní kosti zcela zotavila a následně se úspěšně "rozlétala" v Pasíčkách. A spolupráce obou neziskových organizací zapojených do Národní sítě záchranných stanic tak vzácnému dravci dala novou šanci na život.

Orli mořští s rozpětím křídel až 2,5 metru patří mezi skutečně majestátní dravce. I ti se však někdy dostanou do úzkých. Tak jako mladá samice, jež si z neznámého důvodu poranila hrudní kost. Potkalo ji však štěstí v neštěstí v podobě výletníků, kteří ji včas nalezli a zavolali na pomoc pracovníky Třeboňské záchranné stanice.

Zdroj: Archiv záchranné stanice Třeboň

"Zda se tohle letošní mládě zranilo při nepodařeném prvním letu z hnízda nebo později došlo ke srážce s překážkou či autem, nevíme," vysvětluje vedoucí ošetřovatelského týmu v Třeboni Klára Černá. "Mladí jedinci se ale mnohdy i z větších úrazů až překvapivě dobře zotavují, a také tentokrát to dobře dopadlo. Díky péči našich veterinářů z centra Vetpoint v Třeboni a dlouhé rekonvalescenci se tahle pacientka zcela zotavila a tento týden se vrátí do přírody," říká Klára Černá.

Po více než dvouměsíčním léčení se začátkem srpna mladá orlice z Třeboně přestěhovala do rozletové voliéry ve východočeských Pasíčkách. "V naší stanici nedisponujeme dostatečně velkými prostory pro přípravu velkých dravců na vypuštění, jsme proto v tomto směru odkázáni na výpomoc dalších členů Národní sítě záchranných stanic. Často spolupracujeme s nám nejbližšími spřátelenými stanicemi v Rozovech a Hrachově, tentokrát zde ale měli v "rozletovkách" plno. Pomocnou ruku nám naštěstí podali z východočeské stanice v Pasíčkách, za což jsme velice vděční," doplňuje Klára Černá.

Atrakcí pro návštěvníky jsou mluvící krkavci.
Záchranná stanice v Třeboni zažila rekordní rok. Mají tu mluvící krkavce i sojku

"Orlice v naší prostorné rehabilitační voliéře strávila zhruba tři týdny a nyní je připravena vrátit se ven. Vypustíme ji tady na Pardubicku. Mladí orli mořští se přirozeně toulají po krajině daleko od svého rodiště, tudíž není nutné je nikam speciálně převážet. Potravu v nejbližších dnech určitě najde a snadno si brzy přeletí, kam bude potřebovat. Máme stejně jako třeboňští kolegové ohromnou radost, že jsme mohli být při záchraně tohoto krásného a ohroženého dravce nápomocni," uzavírá Milan Oppa, hlavní ošetřovatel Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka.