Na ošetřovné, které vedle nemocenské, vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství a peněžité pomoci v mateřství, patří mezi základní druhy dávek nemocenského pojištění, má však zaměstnanec nárok i v jiných případech, než jen z důvodu ošetřování nemocného člena domácnosti.

Ošetřovat lze i zdravé dítě

Nárok vzniká také v případě péče o zdravé dítě mladší deseti let, pokud mu bylo například z důvodu havárie, epidemie či jiné nepředvídané události uzavřeno jeho dětské nebo školské zařízení, nebo mu byla nařízena karanténa, nebo osoba, která o dítě jinak pečuje, sama onemocněla.

Podle zkušeností lékařů, kteří nárok na ošetřovné potvrzují, se však změny týkají především administrativy.

„Největším pozitivem je to, že se u ošetřované osoby mohou postupně vystřídat dva oprávnění zástupci. Dříve však stačil jeden formulář a jedna návštěva žadatele o tuto dávku. V současné době se už vypisuje papírů pět, z nichž jeden se dokonce zakládá v ordinaci a maminka nebo jiný žadatel k nám musí přijít dvakrát. Kromě zahájení ošetřování musí mít totiž podle nových pravidel také potvrzení o jeho ukončení,“ uvedla jindřichohradecká dětská lékařka Daniela Verdánová.

Podle jejích slov nový systém chod ordinací ještě více administrativně zatížil a lidé přestávají mít v této oblasti přehled. „Možnost čerpání ošetřovného využívá stále měně lidí, což je způsobeno především zvyšujícím se tlakem zaměstnavatelů,“ potvrdila Verdánová.

Novinka

Podle tiskového mluvčího České správy sociálního zabezpečení Kamila Vařeky je na Jindřichohradecku měsíčně vyplaceno 91 dávek ošetřovného. „K 7. říjnu bylo okresní správě v Jindřichově Hradci předáno k výplatě celkem 816 dávek ošetřovného,“ uvedl Vařeka s tím, že nejvíc případů bylo v dubnu a květnu a naopak nejméně lidí ošetřovalo v lednu a únoru. Jak dále Vařeka upřesnil, ošetřovné nejvíce využívají rodiče v péči o dítě, zejména matky dětí.

„Ošetřování osamělým rodičem také není výjimkou, zřídka se však vyskytují případy ošetřování manžela manželem,“ doplnil tiskový mluvčí.
Novinka, při níž se v ošetřování mohou vystřídat dva zástupci, se podle Vařeky vyskytuje ojediněle a obvykle, ten, kdo začne ošetřovat, vyčerpá celou podpůrčí dobu výplaty, která je devět kalendářních dnů a u osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči alespoň jedno dítě ve věku do 16 let, nejdéle 16 kalendářních dnů.

Na závěr dodejme, že ošetřovné se na rozdíl od nemocenské vyplácí od prvního dne a činí 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den, který se stanoví jako při výpočtu nemocenského.