Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osnovy ve škole mají smysl, shodují se ředitelé z Jindřichohradecka

Jindřichohradecko - Před osmi lety se v základních školách přestalo vyučovat podle jednotných osnov a začalo období výuky podle rámcového vzdělávacího programu.

7.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Nyní chce ministerstvo školství osnovy do škol opět vrátit. Jednoznačně pro jsou i ředitelé institucí z Jindřichohradecka.

„Pro osnovy jsem všemi deseti. Sice chápu, že tehdy chtěli jejich zrušením dát školám určitou volnost, ale co potom ti, kteří se v průběhu studia přestěhují?" narazil na jeden z hlavních problémů ředitel 5. základní školy v Jindřichově Hradci Pavel Štefl.

On i jeho kolegové z regionu se většinou shodují, že právě děti, které přejdou z jedné základní školy do jiné, mohou mít se studiem problém.

„Někde se jedna látka učí v šesté třídě, jinde až v osmé. Dřív bývaly stejné učebnice, ale teď je v tom chaos," dodal Pavel Štefl.

Ředitel základní školy ve Studené Libor Hrbek uvádí jako příklad učivo přírodopisu. „U nás například v rámci přírodopisu začínáme v šesté třídě s výukou o savcích, zvířatech. Domluvili jsme se tak s paní učitelkou proto, že i jí se zdálo, že toto téma je dětem v tomto věku bližší, než například horniny a historie vzniku Země. O tom se učí až deváťáci. Ale v jiných školách to mohou mít zcela opačně," popsal. Pak tedy žák, který v sedmém ročníku přejde z jejich školy jinam, může probrat stejnou látku dvakrát a jinou naopak ve škole mine, ale bude se ji muset doučit.

„Jsem zcela jistě pro zavedení osnov. Stát chce garantovat, že dítě projde základním vzděláváním, ale měl by garantovat i to, že se všude bude učit totéž," míní Libor Hrbek.

Pro určité sjednocení systému výuky v základním školství je i ředitelka 4. základní školy v Jindřichově Hradci Jana Šperlová. „Pokud by tyto osnovy byly formulované jako přehled učiva pro jednotlivé ročníky, mohlo by to být ku prospěchu věci. Ale pokud by to měl být úplný diktát, rozvrh třeba i hodinově, bylo by to příliš závazné a byla by tak zapovězena jakákoli iniciativa ze strany učitele," naznačila s tím, že ničemu nesvědčí úplné extrémy.

Naopak podle Libora Hrbka určené osnovy neznamenají, že by učitel nemohl vyučovat tvořivě. „Nemyslím, že by ho nějak mělo omezovat to, že má určitou látku učit třeba v březnu. Není to nic degradujícího," nadnesl.

Jana Šperlová nicméně souhlasí s tím, že problém s chybějícími osnovami vzniká především pro stěhující se děti. „Vidím to například u druhého cizího jazyka, kdy u nás máme tři hodiny němčiny od sedmé třídy, jinde je ale třeba již od šesté třídy. V 6. základní škole ale mají třeba ruštinu, takže kdo přejde do osmé třídy jinam, má problém. Tři hodiny jazyka týdně po celý rok znamenají velký rozdíl, i když učitelé s tím počítají a žákům se pak věnují individuálně," uvedla příklad.

Znovuzavedení osnov by ocenili někteří rodiče, jako například Marie Misařová z Blažejova. „Absolutně souhlasím. Vadí mi nejednotnost. Syn to na vlastní kůži zažíval při přechodu z jedné školy na druhou," říká.

Petra Lejtnarová

Autor: Redakce

7.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Třeboňské lázně. Ilustrační foto.

Co ve středu s volným časem?

1. A z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Na Hradecku ve středu zavřou tři čtvrtiny praktických lékařů

Jindřichův Hradec /ANKETA/ - Ve středu bude stávkovat většina praktických lékařů. I na Jindřichohradecku.

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Moravský Karlov - Skvělého úspěchu dosáhly na mistrovství České republiky štafet a družstev dorostenky jindřichohradeckého Spolku orientačních sportů, které vybojovaly stříbrné medaile.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení