Dopadly volby podle očekávání? Zástupci kterých stran by mohli vládnout městu z pozice radních? A kdo bude příštím starostou? Na to jsme se ptali osobností z regionu.

Jan Hanzal.Zdroj: Josef Böhm

Jan Hanzal, divadelní režisér ze Stráže nad Nežárkou:
"Volby ve Stráži jsem sledoval a potěšilo mě, že za divadlo se do zastupitelstva dostal Petr Tetík. Myslel jsem si, že více mandátů získají hasiči, vždyť oni jsou zdejší hybná síla. Přesto z voleb vyšli lépe lidé, kteří se zatím nijak neprojevili. O vítězství stávající koalice jsem nepochyboval, protože ostatní kandidáti byli nečitelní, zejména ODS. Co se třeboňských voleb týče, tak na kruhovém objezdu v Třeboni jsem viděl velký bilboard za ANO. Vím, že ANO a ODS měly rozdílné názory, ale to se po volbách často mění. Je to jako ve Švejkovi. Tam se jeden fiakr, což je kočár tažený jedním koněm, dokázal otočit i v té nejužší uličce. A Hašek k tomu píše: "Ten kdyby se dal do politiky, tak by to dotáhl daleko". A tak to v politice je, že na sebe strany před volbami naplivou, ale do koalice spolu klidně vstoupí."

Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD).Zdroj: Deník/Adam Hudec Stanislav Mrvka, starosta J. Hradce:
"Samozřejmě jsem si vědomý toho, že ČSSD má na celorepublikové úrovni pokaženou pověst. Nicméně v Jindřichově Hradci lidi ukázali, že ocenili to, co jsme tady dělali poslední dobou a já bych jim za to chtěl poděkovat. Nebylo to jednoduché. Teď nastane vyjednávání o smysluplné koalici. Doufám, že se povede vyjednat takovou, která bude dobrá pro obyvatele. To je to nejpodstatnější."
Karel Macků.Zdroj: archiv Deníku Karla Macků, starosta Dačic a lídr vítězné kandidátky KDU-ČSL: "Doufali jsme, že obhájíme, co jsme měli a přáli jsme si ještě jeden mandát a ono se to povedlo. Doufám, že lidé ocenili, co se tu za 4 roky udělalo. Ty čtyři roky byly náročné a řekl bych, že ty další 4 roky budou ještě náročnější. Voliči nám rozdali karty a my s nimi teď musíme hrát. Chceme se teď sejít s lidmi, kteří chtějí pracovat, abychom vytvořili partu, která město potlačí dál dopředu. Vyjednávat budeme se všemi, aby každý mohl sdělit své představy a samozřejmě dlouhodobým a přirozeným partnerem je tu pro nás ODS. Při správě města stačí používat zdravý selský rozum. Všichni si tu přeci vidíme do talíře, tak proč si hrát na velkou politiku. Když děláme chodník, tak je úplně jednou jestli ho postavil ódeesák nebo komunista, vždyť po něm chodíme všichni. Zvolit si jako hlavní cíl politiku, to je cesta do pekla. Je vidět, že na volební výsledek má velký vliv předvolební kampaň. Každopádně teď dojde na lámání chleba a sliby se budou muset dodržet, nebo to voliči všem, kteří je nedodrží za 4 roky spočítají."
Starosta Suchdola nad Lužnicí Luboš Hešík.Zdroj: archiv Luboše Hešíka Starosta Suchdola nad Lužnicí Luboš Hešík: "Volební výsledek naší kandidátky "Za aktivní Suchdolsko" je ohromné překvapení, nikdo to nečekal, je to větší úspěch než v minulých komunálních volbách, kdy jsme nastoupili jako neznámí lidé. Považuji to za historické vítězství ne však moje, ale lidí, kteří stáli za mnou a kteří do zastupitelstva patří. Teď začneme jednat se všemi stranami. Zdá se, že lidé konečně pochopili, že systém komunálních voleb je špatný a i vzhledem k vypjaté předvolební situaci v Suchdole namísto křížkování lidí vsadili na jistotu a zakřížkovali celou kandidátku. Všechny strany se shodly, že je třeba pokračovat cestou oprav chodníků a navážeme se na zpracované projekty."
Ilustrační foto.
Představujeme nově zvolené zastupitele - Jindřichův Hradec