Dnes jsme se ptali:
Kolik doplácíte za zapojení do systému svozu a likvidace odpadu? Uvítali byste záměr poslanců TOP 09, aby se zvýšil maximální možný poplatek vybíraný obcemi na osobu z 500 korun na rok na 1000 korun?

Poznámka redakce: Současný poplatek 500 korun na hlavu se skládá ze dvou složek – první ve výši 250 korun, která je neměnná a druhou si mohou určit obce v reakci na pokrytí nákladů, přičemž strop je v současné době 250 korun. Nový návrh zákona v září podpořila sněmovna, ale nyní se bude projednávat ještě v jednotlivých podvýborech.

Petr Šachl, Číměř
U nás se, co se týká svozu odpadu, velice osvědčil známkový systém. Za jednorázovou známku se tu platí 55 korun. Lidé se díky němu naučili odpad třídit, nedávají ho všechen do jedné popelnice, jako v případě měst, kde se poplatky platí paušálně. Znám obec, kde svoz vyjde na 200 tisíc korun. Podobně to vychází i u nás, a to pod sebou máme dalších 6 obcí. Také jsem slyšel hlasy, že lidé budou zakládat černé skládky, ale to není pravda, nestalo se tak. Se spravedlivým známkovým systémem jsme velice spokojeni.

Josef Dlabík, Nová Ves nad Lužnicí
Občané platí 440 korun poplatek za rok a obec ještě na každého doplácí asi 60 korun. Takže bychom se zatím do pětistovky vešli. Ale do budoucna je otázka, jak budou stoupat ceny od firmy zajišťující svoz a likvidaci. U nás se daří docela dobře třídit a v kategorii obci do 500 obyvatel jsme v první třetině. Myslím si, že je to i o tom, že v menší obci se lépe daří poplatky vybírat. Na druhé straně se ale nedá úplně přesně určit skutečné množství odpadu, které se odveze. Protože auto projede několika místy, na skládce se to zváží a rozpočítá dle koeficientu.

Jiří Hájek, Chlum u Třeboně
Na likvidaci odpadu městys každoročně doplácí. V Chlumu u Třeboně činí poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu nyní 450 korun na občana. Kdyby došlo ke schválení stropu 1000 korun, určitě bych nebyl pro navýšit lidem poplatek až na tuto částku. Navrhoval bych, abychom rozpočítali, kolik městys doplácí, a podle toho určili případné navýšení. Rozhodně by poplatek neměl být tak vysoký, aby na lidech městys vydělával, ale měli bychom se dobrat určitých pravdivých čísel.

Radim Beneš, Pluhův Žďár
Na zapojení do svozu a likvidace odpadu doplácíme. A neznám obec, kde by pět set korun na pokrytí nákladů stačilo. Částka se samozřejmě odvíjí od toho, co všechno obec pro občany zajišťuje. Doba je taková, že zvýšení poplatku na 1000 korun bychom určitě uvítali. Pak bychom pro občany mohli dělat víc. Pokud ovšem v obci rozmístíte kontejnery, občané je naplní a naháží do nich třeba i železo. Je to nekontrolovatelné a náklady by se pak vyšplhaly hodně vysoko. Za nejlepší možné řešení proto považuji sběrné dvory.