„Lisujeme teď okolo dvaceti tun ovoce týdně, to je přibližně deset až dvanáct tisíc litrů moštu,“ řekl lhenický ovocnář Karel Gregora, který s nápadem uchovávat mošt v krabicích přišel. Inspiraci našel u zahraničních pěstitelů a také vinařů.

V papírovém boxu je plastový vak, který je opatřen stáčecím kohoutkem. Mošt je pasterizovaný a ve speciálním, uzavřeném vaku vydrží i více než rok. Po otevření se pak musí spotřebovat do šesti až osmi týdnů.

Novinka si pozvolna získává oblibu zákazníků. „Je to praktické. Nechali jsme si ve Lhenicích vylisovat mošt z našich vlastních jablek. Krabici jsme si dali do lednice a mošt jsme si hned z kohoutku stáčeli do sklenice, je to lepší než vyndavat a otevírat flašku nebo tahat kanystr. Pili jsme to asi tři týdny,“ řekla studentka z Českých Budějovic Andrea Ondráková.

Zájemci si mohou mošt nechat vylisovat z vlastních jablek, nebo si ho koupit přímo od ovocnářů. Cena se pohybuje kolem 180 Kč za desetilitrový box.

„Zatím to děláme jen službou pro pěstitele, ale pak chceme pětilitrové vaky nabízet i do obchodů,“ prozrazuje další plány Gregora.

Díky tomuto způsobu konzervace, mohou také pěstitelé lépe zúročit průmyslové ovoce. Kilogram jablek by prodali za jednu korunu, na moštu vydělají přibližně čtyři koruny na kilogram.

„Možnosti odbytu jsou stále horší, i zpracovatelské možnosti se zmenšují,“ poznamenal tajemník Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber. Nový způsob zpracování ovoce, o němž už se na jihu Čech uvažovalo delší dobu, unie velmi vítá.