Nyní se však situace změnila, alespoň to tvrdí internetový server Neovlivní.cz. Ten nyní přinesl zprávu, že se do České republiky ozvali údajní únosci pětice našich občanů. V anglicky psaném emailu byli osloveni vybraní právníci a také blízcí unesených. Z kontextu prý vyplývá, že všichni Češi jsou zatím naživu.
Nadšení ze zásadního zlomu ale poněkud chladí tisková mluvčí ministerstva zahraničí, Michaela Lagronová. „Je to vše jen spekulace a nebudeme ji nijak komentovat. Podobných zaručených zpráv se od začátku tohoto případu objevilo víc, a to nejen v našich, ale také v libanonských médiích. Vyšetřování probíhá i nadále standardním způsobem," konstatovala mluvčí.
Přestože je ministerstvo z pochopitelných důvodů na informace skoupé, dopis skutečně existuje. Jindřichohradeckému deníku to potvrdil jeden z jeho adresátů Jan Vojtěch Binder, někdejší asistent místopředsedy parlamentu a bývalého dačického místostarosty Jana Bartoška.
„Ano, skutečně mi přišel. našel jsem ho až po upozornění ve spamové schránce. Byl totiž psaný anglicky a poslaný z nějaké podivné adresy. Normálně bych ho asi ani neotevřel," popsal Jan Vojtěch Binder. Byl to přitom právě on, kdo oba jindřichohradecké novináře zkontaktoval s Janem Švarcem, právníkem, který rovněž figuruje mezi unesenými.
Kameramana Pavla Kofroně i ředitele JHTV Miroslava Dobeše Jan Vojtěch Binder právníkovi Alího Fajáda doporučil, jelikož s nimi dříve spolupracoval.
„Asi dvakrát jsme spolu něco natáčeli a mě se líbil jejich profesionální a pružný přístup. Když tedy Janu Švarcovi odřekla Česká televize, vzpomněl jsem si na ně a dal mu kontakt," vysvětlil svou roli v případu, která prý výše zmíněným doporučením skončila.
On sám podle svých slov prožívá únos našich občanů velice intenzivně, protože s většinou z nich jej pojí přátelství.
„Z těch pěti se znám se čtyřmi. Jsme ve spojení i s jejich rodinami a všichni jsme zoufalí. Informací nám nikdo moc neposkytne, tak si vždycky navzájem vyměníme, co se kdo někde dozví," poznamenal Jan Vojtěch Binder.
V dopise se údajně jasně naznačuje spojitost mezi případem obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda a únosem. Ten je podezřelý z podpory terorismu a soud již rozhodl o jeho vydání do USA. Před něčím takovým však pisatelé důrazně varují. „Je nám známo, že váš soudce rozhodl o vydání našich chlapců do Ameriky. To je pro vaše chlapce velmi špatné," stojí podle serveru Neovlivní v emailu.
Psaní není dlouhé, jeho obsahem je jen dvanáct vět a některé v něm zmíněné okolnosti ukazují na jeho možnou autenticitu. Jsou jimi například poznámky o zdravotních obtížích dvou z unesených.
Únosci také apelují na české tajné služby, aby se nepokoušeli Čechy osvobodit či organizovat nějakou záchrannou operaci. „Jsme silní a víme všechno," holedbají se v textu.