„Vážení pojištěnci VZP, nejen vám, ale i nám je velice líto, že se o vás nemůžeme nadále postarat. O zachování tohoto oddělení jsme se snažili do posledních dní loňského roku, marně,“ zní omluva společnosti PP Hospitals.

„Pacienti se nám hlásí a chtějí se přehlásit k jiné pojišťovně. Stav je však takový, že bychom s koncem ledna měli na oddělení skončit a personál je ve výpovědi. Pokusy a jednání o záchranu však ještě probíhají,“ sdělil mluvčí společnosti PP Hospitals Tomáš Cikrt.

Příkladem kvalitní péče je pacientka Kateřina Trávníčková z Jindřichova Hradce, která se léčila na oddělení cévní chirurgie už několikrát. Aby se mohla v Dačicích stále léčit, přešla k jiné pojišťovně.

„Oddělení provádí asi tisíc chirurgických zákroků ročně. Lékaři pod vedením primáře Iva Čepla v operační dny pracují od osmi do dvou hodin do rána, jen aby nápor nemocných zvládli. Já osobně vděčím panu primáři za záchranu života,“ sdělila bez nadsázky Trávníčková.

Po porodu prý dostala trombózu a v Jindřichově Hradci ji poslali domů. Protože ji však noha bolela, navštívila dačickou nemocnici, kde šla hned druhý den na operaci.

„Musím celý lékařský tým a další zdravotnický personál moc pochválit za jejich profesionální přístup. Opravdu nechápu, z jakého důvodu byla tomuto oddělení vypovězena smlouva. Pokud jde o konkurenční boj, chci vzkázat původci, že je lepší prokázat své kvality činy a ne anonymními dopisy,“ uvedla Trávníčková.

Podle specialisty marketingu a komunikace VZP Viktora Lavičky došlo z podnětu zdravotní pojišťovny k podstatnému zvýšení objemu zdravotní péče v základních ambulantních odbornostech, což pro místní obyvatele znamenalo otevření nových ordinací ve specializacích chirurgie, oční, diabetologie, kardiologie a interny.

„Z důvodu přetrvávajících nedostatků ve věcném a technickém vybavení a personálním zajištění pracoviště, na které VZP v průběhu roku 2009 provozovatele opakovaně upozorňovala, byla pojišťovna nucena k 1. lednu odstoupit od smlouvy se společností PP Hospitals,“ sdělil Lavička.

Dodal, že poskytovaná chirurgické péče byla nakonec upravena pouze na úzký rozsah plánovaných operačních výkonů. Uvedl, že tyto výkony i nadále zajišťuje v dostatečném rozsahu a kvalitě chirurgické oddělení Nemocnice v Jindřichově Hradci, se kterým má VZP smlouvu.