Každý všední den od 8 do 12 hodin pracují zdravotní sestry v mobilním centru pro lidi s podezřením na onemocnění koronavirem. To se v půlce března otevřelo v areálu nemocnice v Jindřichově Hradci.

„Výtěry provádíme od 19. března a už je jich víc než dvanáct set. Dosud se tu vyšetřovali jen pacienti, kteří měli doporučení od hygieny nebo praktického lékaře,“ zmínila Martina Harvánková. Od pondělí 27. dubna je možné testovat i samoplátce.

Zdeňka Šindelářová, vedoucí odboru sociálních věcí na MěÚ Jindřichův Hradec.
Krizová linka v Jindřichově Hradci už přijala víc než dvě stě hovorů

Zájemci o vyšetření přijíždí do areálu speciální branou a z auta vůbec nevystupují. „Vyplníme s nimi epidemiologický dotazník, ve stanu k němu připojíme žádanku od lékaře. Ten rozhodne, zda se dělá výtěr nebo rychlotest. Vše vložíme do systému a elektronicky pošleme na mikrobiologii,“ popsala sestra.

Vzorky z výtěrů se pak posílají do laboratoře v Třeboni nebo Českých Budějovicích. Rychlotesty zpracují laboratoře přímo v jindřichohradecké nemocnici.

Zahradnická sezóna je v plném proudu. Je jaro a lidé, kteří zůstali doma nebo na chalupách, chtějí pracovat na zahrádkách, sázet stromy, květiny nebo zeleninu.
Na jaře mají zahradníci nejvíc práce

„Zatím jsem se setkala se dvěma, maximálně třemi případy, kdy byl pacient nepříjemný. Snažíme se být k nim vstřícní. Většinou jsou ti lidé totiž hodně vyděšení a strašně se bojí. Hodně lidí nám přeje, abychom to vydržely, děkují, přejí hezký den, říkají, že jsou s námi,“ dodala Iva Nováková.

V jindřichohradeckém mobilním centru už vyšetřili například řidiče kamionů, pracovníky v potravinářství, zdravotníky, učitelky, policisty, seniory nebo děti. Ty většinou odběry snáší dobře. „Umíme s dětmi pracovat, aby se nebály. Může je děsit i naše oblečení. Zapojujeme rodiče, hračky a své udělá i slíbená odměna.“

Dobrovolníci ze skupiny Roušky lidem rozdávají roušky před jindřichohradeckými supermarkety.
Skupina Roušky lidem už jich ušila deset tisíc kusů

Zdravotní sestry se práce na odběrovém místě nebojí. „Máme dobré ochranné prostředky a dodržujeme všechna pravidla. Myslím si, že prodavačky v obchodech jsou na tom hůř,“ zakončila Martina Harvánková.