Každý všední den od 8 do 12 hodin pracují zdravotní sestry v mobilním centru pro lidi s podezřením na onemocnění koronavirem. To se v půlce března otevřelo v areálu nemocnice v Jindřichově Hradci.

„Výtěry provádíme od 19. března a už je jich víc než dvanáct set. Dosud se tu vyšetřovali jen pacienti, kteří měli doporučení od hygieny nebo praktického lékaře,“ zmínila Martina Harvánková. Od pondělí 27. dubna je možné testovat i samoplátce.

Zájemci o vyšetření přijíždí do areálu speciální branou a z auta vůbec nevystupují. „Vyplníme s nimi epidemiologický dotazník, ve stanu k němu připojíme žádanku od lékaře. Ten rozhodne, zda se dělá výtěr nebo rychlotest. Vše vložíme do systému a elektronicky pošleme na mikrobiologii,“ popsala sestra.

Vzorky z výtěrů se pak posílají do laboratoře v Třeboni nebo Českých Budějovicích. Rychlotesty zpracují laboratoře přímo v jindřichohradecké nemocnici.

„Zatím jsem se setkala se dvěma, maximálně třemi případy, kdy byl pacient nepříjemný. Snažíme se být k nim vstřícní. Většinou jsou ti lidé totiž hodně vyděšení a strašně se bojí. Hodně lidí nám přeje, abychom to vydržely, děkují, přejí hezký den, říkají, že jsou s námi,“ dodala Iva Nováková.

V jindřichohradeckém mobilním centru už vyšetřili například řidiče kamionů, pracovníky v potravinářství, zdravotníky, učitelky, policisty, seniory nebo děti. Ty většinou odběry snáší dobře. „Umíme s dětmi pracovat, aby se nebály. Může je děsit i naše oblečení. Zapojujeme rodiče, hračky a své udělá i slíbená odměna.“

Zdravotní sestry se práce na odběrovém místě nebojí. „Máme dobré ochranné prostředky a dodržujeme všechna pravidla. Myslím si, že prodavačky v obchodech jsou na tom hůř,“ zakončila Martina Harvánková.