Promočený strop nyní spravují dělníci. Škola omezí příští týden provoz.

„V neděli ráno se přišlo na to, že máme v důsledku vichřice poničenou střechu. Bohužel se nám ten den nepodařilo nikoho sehnat, kdo by plechy sundal. To udělali hasiči až v pondělí. Přestože jsme se snažili strop zabezpečit, propršel a začala odpadávat omítka,“ vysvětlil příčiny uzavření školy ředitel Jiří Vodáček.

Situace v základní škole byla ale kritická zejména z toho důvodu, že promáčený strop je přímo nad centrálním schodištěm, kterým školáci chodí do svých tříd. Prakticky nemají jinou možnost, kudy projít.
Protože však neměla škola možnost rodiče informovat, děti v pondělí na vyučování přišly a vedení řešilo vzniklou situaci provizorně, už v úterý však měli žáci druhého stupně volno. Do svých tříd by totiž museli právě po nebezpečném schodišti.

„Statička totiž konstatovala, že si netroufne povolit plný provoz. Strop je z omítnutého rákosu a možná by nespadl hned, ale hrozilo nebezpečí, že by se tak mohlo stát v krátké době,“ uvedl Jaromír Havlíček z oboru školství městského úřadu.

„Závidím dětem z druhé základky, že jim spadl strop a nemusí do školy. To bych chtěl taky,“ bylo slyšet včera mezi dětmi v městské dopravě.
Ve středu a ve čtvrtek měli školáci zkrácené vyučování a platila přísná bezpečnostní opatření. V pátek pak do školy nemusely vůbec.
Včera stavěli dělníci na schodišti lešení a pracovat budou i o víkendu, kdy budou demolovat strop. Po dohodě se stavebníky nahradí stávající rákos polystyrenové desky, které jsou lehké. Uvažovalo se i o sádrokartonu, který je však mnohem těžší a při podobné havarijní situaci by svým pádem nejspíš mohl ohrozit i lidi. Podle prvních odhadů zaplatí město jako zřizovatel na práci statičky, provizorní zajištění střechy a nový strop asi 180 000 korun. Částka však může být podle Havlíčka ještě vyšší.

Přestože dělníci budou pracovat i v sobotu a neděli, neobejde se provoz školy bez omezení. Od pondělí se budou děti na prvním stupni učit pouze čtyři hodiny a žáci druhého stupně pět hodin. Celé druhé patro bude navíc uzavřeno.

„Dvě čtvrté třídy se budou učit v prostorách 1. Základní školy. Slíbenou máme i jednu třídu v základní umělecké škole a využijeme i družiny. Jídelna normálně funguje,“ informoval Vodáček.

Vítr napáchal škody i na 1. Základní škole v Jindřichově Hradci. Tady vichřice vytloukla okna a utrhla krytinu. Drobné opravy přijdou zhruba na 20 až 30 000 korun.

Živel řádil i ve městě nad Dyjí. Tam poničil na škole v Komenského ulici asi 50 metrů čtverečních střešní plechové krytiny. „Už v sobotu se to zaplachtovalo, aby do školy nezatékalo. Na provoz školy to však nemělo vliv,“ vysvětlil starosta Dačic Rudolf Hájek. Dačice za opravu zaplatí zhruba 50 000 korun.

Lenka Novotná, Miroslava Kolářová