Zámek Červená Lhota si na letošní Hradozámeckou noc připravil kromě volných prohlídek interiérů prvního patra památky také divadelní představení. „Pět krátkých masopustních her a interludií představuje klíčová díla českého divadla pozdního humanismu a raného baroka. Jejich spojujícím motivem jsou vztahy v rodině, ať už mezi rodiči a dětmi, nebo mezi manželskými partnery“, přiblížil kastelán Tomáš Horyna. „Oproti minulým ročníkům se budete moci o zámku dozvědět mnohé od našich průvodců, kteří budou nejen odpovídat na dotazy, ale také iniciativně vykládat zajímavé příběhy o zámku jako takovém, lidech, kteří jej obývali, a věcech, kterými se někdejší majitelé obklopovali“, dodal k prohlídkám kastelán Horyna. Začátky představení jsou v 16, 18.15 a 20.30 hodin a trvají zhruba 80 minut. Vstupné je dobrovolné. Zájemci o představení si ale musí svá místa rezerovovat.

Jonáš Trepka vozí pasažéry v balónu teprve rok, i přesto se rozhodl poměřit schopnosti s nejlepšími.
S balónovými mistry poměří síly i Hradečák Jonáš, létá přitom teprve krátce

Na dačickém zámku bude poslední srpnová sobotní noc nocí zámeckomuzejní. „Během nočních prohlídek bez průvodců bude totiž možné navštívit jak zámeckou expozici, tak i expozici Městského muzea a galerie Dačice, které sídlí v zámecké budově“, popsala kastelánka Kristýna Dvořáková. Prohlídky překrásných reprezentačních i soukromých pokojů rodu Dalbergů budou ve večerních hodinách volné bez průvodce a bez časového omezení. Zcela výjimečně mohou zájemci okusit i večerní atmosféru muzea a galerie a zhlédnout divadelní představení na nádvoří od 20 hodin. Hru na motivy povídky Karoliny Světlé nastudoval divadelní soubor NOTDIS (Nová turnovská divadelní scéna). Vstupné na prohlídku zámku a muzea včetně divadelního představení bude společné – plné ve výši 200 Kč, dětské 80 Kč. Vstupenky budou k zakoupení na místě, na pokladně zámku. Rezervace nejsou potřeba.

Hradozámeckou noc zažije také hrad Landštejn. Návštěvníci se tam mohou těšit na výklad o historii hradu. Doprovodí ho současná i historická hudba v podání Jindřicha a Ley Mackových, kteří zahrají na loutnu a housle. Od 20 hodin je připravený program pro děti s povídáním o hradu, legendou o Bílé paní a písničkami z pohádek. Akce se odehraje pouze na nádvoří a k organizované prohlídce bude přístupný hradní příkop. Vstup do areálu bude možný vždy 10 minut před začátkem programu, tedy v 19.50, ve 20.50 a ve 21.50 hodin. Areál se uzavře ve 23 hodin.

Na zámku v Třeboni se v rámci Hradozámecké noci návštěvníci vrátí do dob Viléma z Rožmberka a Petra Voka, mohou tu potkat zajímavé osobnosti českých dějin a setkat se dokonce i se samotným císařem Rudolfem II. Odvážlivci se v průběhu prohlídky mohou zapojit i do vědomostního kvízu a soutěžit o malý dárek. Prohlídky začínají v 19, 20, 21 a 22 hodin. Vstupenky zakoupíte online.

Dačická řežba 2022 skončila
Radost pohledět! Umělci ozdobili Dačice svými díly