Na Palackého náměstí v Dačicích možná už bez parkovacího kotouče lidé auto nenechají

„Souhlasím s tím. Často člověk musí objet náměstí několikrát než najde místo. Jen majitelé obchodů by měli dostat povolení,“ vyjádřil se David Mácha z Dačic. Uvedl příklad majitele cykloservisu, který má obchod blízko pošty, a nemá možnost u něj zaparkovat. U pošty totiž už omezená doba parkování platí. Řidiči musí použít parkovací kotouč.

Podle tajemníka městského úřadu Karla Macků o stejném systému se uvažuje i na Palackého náměstí. I proto bude až do konce srpna viset na dačickém webu anketa. Lidé mohou hlasovat, zda chtějí zavést parkovací kotouč na všech třech parkovištích, nebo jen na některých z nich. Hlasování nabízí i možnost odmítnout parkovací kotouče úplně.
„Parkovací místa nejsou, a navíc tam stojí mnozí lidé, kteří sem jezdí za prací, a ti tu pochopitelně stojí celý den,“ vysvětlil důvody změny, o které se uvažuje, starosta Dačic Rudolf Hájek.

Podle jeho slov je pravděpodobná varianta, že by jedno z parkovišť zůstalo s neomezenou dobou stání a na zbývajících dvou by pracovníci odborné firmy nainstalovali parkovací automat nebo by si řidiči museli pořídit parkovací kotouče. To by ale znamenalo i osazení náměstí novými dopravními značkami. Rozhodování radních může ovlivnit i výsledek zmiňované ankety, pokud by totiž jeden z názorů převažoval, je pravděpodobné, že ho představitelé města vezmou v potaz.

„Před úřadem je doba stání omezená na hodinu a systém se osvědčil i u pošty. Myslím, že by to mohlo fungovat i na Palackého náměstí,“ říká starosta Hájek.

Stejný názor sdílejí i lidé, které Deník tento týden na dačickém náměstí oslovil. Podle nich by možnost zaparkovat mělo více přijíždějících řidičů.