Malá revoluce v systému parkování se chystá od nového roku v Jindřichově Hradci. Širší centrum města se rozdělí do dvou zón.
Jak uvedla tisková mluvčí hradecké radnice Karolína Průšová, město se rozhodlo postupně řešit dopravu podle materiálu „Koncepce dopravy v klidu v Jindřichově Hradci". Místostarosta Bohumil Komínek upřesnil, že město bude rozděleno na dvě zóny. „Jedna bude zahrnovat městskou památkovou rezervaci a nad ní bude zóna dvě, která bude sahat po ulici Miřiovského," vysvětlil.
Pro obyvatele a podnikatele, kteří zde mají sídlo či bydliště, toto opatření přinese určité změny. „Dnešní parkování rezerve se změní a držitel parkovací karty nebude muset stát na tom místě, které mu bylo dosud vyhrazeno, například za kostelem, ale bude moci zaparkovat kdekoli v rámci vyhrazených míst pro danou zónu," upřesnil.
Při zavedení nového systému parkování se čekalo na vybudování nového parkoviště v Miřiovského ulici a také na rekonstrukci parkování pod jezuitskou kolejí. „To se sice letos nepovedlo, ale v příštím roce budou práce provedeny. Proto bude již do nového systému zahrnuta i jezuitská kolej," informoval.
Výhodou podle Bohumila Komínka je i fakt, že z parkovišť v centru města zmizí velké množství dopravních značek označujících vyhrazená stání.
V souvislosti s nově zavedeným zónovým parkováním dochází ke změně ceníku za parkovné a radní přijali také nová pravidla pro vydávání parkovacích karet. Pro podnikatele se cena za parkovací kartu nemění a zůstává 6 tisíc korun. Ti, kteří ve městě mají trvalé bydliště, ale zaplatí méně, a to namísto současných 1500 korun ročně jen 1300 korun. Senioři nad 65 let budou mít tuto kartu za 500 korun. „Pokles je z toho důvodu, že chceme vyzkoušet jako v jiných městech částečný převis zhruba deset procent," zmínil Bohumil Komínek. Starosta Stanislav Mrvka dodal, že takové řešení považuje za rozumný kompromis. „Jsem moc rád, že jsme nešli cestou pražských modrých zón, protože ty jsou proti lidem, kteří v těch oblastech bydlí i proti podnikatelům a návštěvníkům," uvedl starosta.
Další novinkou ve městě nad Vajgarem budou krátkodobé parkovací karty, které budou zavedeny na základě podnětů obyvatel i městské policie. „Ta řešila mnoho případů s řemeslníky, kteří potřebovali nějakou dobu stát v centru, kde je zóna zákazu stání a docházelo tak k porušování pravidel silničního provozu. Proto budou vytvořené krátkodobé parkovací karty, které bude vydávat městská policie," oznámil Bohumil Komínek. Držitel této karty si bude moci zastavit na jakémkoliv místě, a to jak vyhrazeném pro jednotlivé zóny, nebo i na parkovišti s parkovacím automatem. K dispozici budou dvouhodinové a desetihodinové karty.
V současné době je vydáno 53 karet pro oblast první zóny a město počítá s tím, že v novém roce jich vydá přibližně 80. „Pokud by byl velký převis poptávky, je možnost rozšířit vyhrazená místa i na parkoviště na parkánech. To máme jako rezervu, s kterou ale zatím moc nepočítáme," nastínil.
Pro druhou zónu jsou počty ještě vyšší. Nyní je zde vydáno sice jen 37 karet, ale město předpokládá, že by jich mohlo být až sto. „Budeme ale postupovat tak, abychom neubírali místa ostatním řidičům. Věříme, že uspokojíme všechny, kteří si budou chtít kartu pořídit," uzavřel místostarosta.
Parkovací karty
Ceny pro rok 2017:
- fyzická osoba – 1300 Kč (nad 65 let – 500 Kč)
- podnikatel – 6000 Kč
Žadatel musí mít v dané zóně trvalé bydliště nebo místo podnikání, nesmí zde vlastnit garáž. Kartu nedostane ten, kdo má trvalý pobyt na radnici.