Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Partnerství s Edelhofem přineslo škole rozvoj

Jindřichův Hradec/FOTO/ – Vedení Střední odborné školy a učiliště v Jindřichově Hradci uspořádalo slavnostní setkání s partnery z rakouského Edelhofu u příležitosti 20. výročí vzájemné spolupráce.

13.5.2010
SDÍLEJ:

Střední odborná škola a učiliště v Jindřichově Hradci uspořádalo slavnostní setkání s partnery z rakouského Edelhofu u příležitosti 20. výročí vzájemné spolupráce.Foto: Deník/Renata Pávková

„Do Edelhofu jsme poprvé dorazili na oficiální návštěvu 18. ledna roku 1990. Zpočátku jsme se domluvili na nejasné spolupráci. Poté jsme vytvořili plán spolupráce na dva nebo tři roky a konaly se vzájemné výměny, naši studenti pracovali na soukromých farmách v Rakousku. Tato doba byla obrovským přínosem pro poznání zemědělské oblasti,“ sdělil na začátku ředitel školy Karel Chalupa.

Škola však přestala mít podle něj se školou v Edelhofu tolik styčných bodů. „Nyní jezdíme do Edelhofu například na jednodenní návštěvy do provozů. Z důvodu hospodářského vývoje se naše školy rozešly programově. Zemědělská problematika v našem regionu přestala být zajímavá nebo přestala existovat vůbec. Určité části však můžeme rozvíjet v oblasti cestovního ruchu a v oblasti učňovského školství. Rakouské učňovské školství je mi příkladem. Naše a rakouské učební programy jsou velmi podobné,“ vysvětlil dále Chalupa.

Zástupci z Edelhofu rovněž zavzpomínali na počátky partnerství. „Před 20 lety přijela skupina lidí pod vedením jednoho mladého pána k nám na dvůr, že prý by chtěli s námi spolupracovat, a že by bylo zajímavé poznat život v Rakousku. Po prvních nerozhodných krocích jsme začali spolupracovat a myslím si, že jsme žákům přinesli nápady, jak zlepšovat život,“ uvedl tehdejší ředitel školy v Edelhofu Adolf Kastner, který si přeje další spolupráci obou škol.

Ředitel školy Karel Chalupa vyzdvihl také spolupráci s městem Nová Bystřice a přivítal starostu Vladimíra Bláhu a tajemníka Rudolfa Hubingera.

Díky nim se podle něj podařilo rozšířit spolupráci nikoliv jen na školy, ale na celý region. „Po revoluci, kdy jsem byl ředitelem, nastalo bouřlivé období. Začali jsme přestavovat školu a současně jsme museli měnit učební obory, protože s těmi původními se nedalo přetrvávat. S tím začala také spolupráce s rakouským Edelhofem, která byla vynikající, protože kdykoliv jsme přijeli na tuto školu, tak se nám dostalo přátelského přivítání. Celé období bylo obdobím zvláštního rozvoje, něčeho, co zde předtím nebylo. Žáci se setkávali s dosud neznámými poznatky a učili se novému způsobu hospodářství,“ nastínil období změn bývalý ředitel školy Vladimír Tůma.

Na setkání dále promluvil současný ředitel školy v Edelhofu Franz Breiteneder a radní pro školství Jihočeského kraje Jana Krejsová. Přítomni byli také studenti. „Studuji obor provoz a ekonomika dopravy, který je zajímavý a baví mě. V Edelhofu jsem dosud nebyla, třeba bude ještě příležitost,“ sdělila studentka 3. ročníku Taťána Bělohlavová.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

13.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Jiří Vávra a jeho dýně, která vážila 66,4 kilogramu.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Co ve středu s volným časem?

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kina, přednášky nebo výtvarné dílny. Taková je středeční nabídka Jindřichohradecka pro volný čas.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Na Hradecku ve středu zavřou tři čtvrtiny praktických lékařů

Jindřichův Hradec /ANKETA/ - Ve středu bude stávkovat většina praktických lékařů. I na Jindřichohradecku.

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení