A každý se k němu staví jinak. Jak vyplývá z diskuse na facebookových stránkách Jindřichohradeckého deníku, někdo pátek třináctého považuje za obyčejný den.

„Je to normální pátek, jako každý jiný. Mně se nestalo nic špatného ani dobrého," říká Regina Jankovcová z Jindřichova Hradce.

Amálie Buřilová z Hradce přiznává, že toto datum přímo miluje: „Je magické a vždy mně nosí štěstí. Jen je škoda, že letos je jen jeden pátek třináctého. Ale jinak 13. bude každý měsíc, takže super."

Na druhé straně Jan Ján si dává už dlouhá léta pozor hlavně na silnici a při práci. „Nevím jestli je to z pověrčivosti, ale trochu pozornosti neuškodí a nikdy, a to musím zaklepat na dřevo, se mi zatím nic nestalo," míní.

A Jindřichohradecku se děsivé nehody v pátek třináctého také hodně vyhýbají. Naposledy se před dvěma lety 13. června střetla dvě auta u Jarošova nad Nežárkou a výsledkem bylo jedno těžké zranění.

Lenka Bicencová z Jindřichova Hradce, která se zabývá mimo jiné astrologií a numerologií, má zrovna pátek třináctého ráda. „Je to v nás. Kdo bude věřit na to, že přináší něco špatného, tak tu negativitu přitáhne. Je to v naší mysli. Když jsem byla mladá, tak jsem také věřila na pátek třináctého a vetšinou se mi i něco špatného stalo, i když to nebyly žádné velké katastrofy. Pak jsem si ale uvědomila, že s třináctkou kolem mě je hodně lidí, které mám ráda," naznačuje Lenka Bicencová.

Vysvětluje dále, že třináctka je lunární číslo, protože dříve bylo třináct měsíců. „Takže to bylo přirozené. Až když se počet měsíců snížil, tak začalo to špatné. Jinak z hlediska numerologie tento pátek má číslo devět, což je završení všeho a pochopení. Vše totiž začíná od jedničky a devítka řadu dokončuje," doplnila.

I když v předchozích letech před pátkem třináctého svatebčané v regionu neutíkali, letos třeba v Hradci ani v Dačicích žádné sňatky nebudou.

Vznik pověry

Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307, kdy začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu.

Černé pátky třináctého:

13. listopadu 2015

teroristické útoky v Paříži

- tsunami v Japonsku

- útok ISIS v Libanonu

- sebevražedný útok bombou v Bagdádu

13. října 2006

- bouře století v Buffalu

13. ledna 1939

- Austrálii zasáhly obrovské požáry