Proto Deník zjišťoval, zda v tomto směru vyvíjejí aktivity charitativní či jiné organizace v okrese.

Na benefiční koncert ve prospěch Haiti pozvou například pořadatelé v sobotu 6. února do horního kostela Evangelického tolerančního areálu ve Velké Lhotě. Koncert začne v 15 hodin a vystoupí na něm s hrou na violu člen Filharmonie Brno Karel Plocek, na varhany bude hrát Jitka Čudlá, přítomni budou i další hosté. Výtěžek bude zaslán na konto Charity České republiky.

„Oblastní spolek nevyhlásil samostatnou sbírku, ale připojili jsme s k našemu Fondu humanity,“ informovala ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže v Jindřichově Hradci Zdeňka Hanzalová s tím, že ačkoliv jsou v oblasti potřebné i jiné věci, nelze zatím vzhledem k tamní situaci poslat nic jiného, než peníze.

Hned poté, co byly zveřejněny zprávy o katastrofálním zemětřesení, vyhlásil v třeboňském kostele Panny Marie Královny a svatého Jiljí sbírku na pomoc Haiti třeboňský páter Hugo Pitel. „Za první tři dny bylo vybráno deset tisíc korun. Dnes večer budeme sbírku uzavírat. Výtěžek předáme prostřednictvím diecézní charity,“ uvedl páter Hugo Pitel.

V neděli totiž podle jeho slov bude ve výše jmenovaném kostele vyhlášena další sbírka na podporu postižených lidí ostrovního státu. „Z rozhodnutí všech biskupů České republiky bude v neděli vyhlášena sbírka úplně ve všech farnostech, tedy i u nás. Výtěžek sbírky pak předáme prostřednictvím biskupství,“ vysvětlil Hugo Pitel. Návštěvníci bohoslužeb podle jeho slov reagovali ihned. Mají totiž v povědomí Haiti z vyprávění českého misionáře pátera Romana Musila, který před časem pobýval v Třeboni.

„Jsme s ním ve spojení a podle zpráv naštěstí nebyl v době zemětřesení ve své farnosti a je živ a zdráv a jeho spolupracovnice také. Jeho farnost neleží v epicentru. Jeho zprávy dávám do skříňky v kostele, aby si je mohli lidé přečíst,“ uzavřel Hugo Pitel.

KAM LZE PŘISPĚT:

Charita České republiky:
Sbírkový účet: 35-1868350237/0100 u KB, VS 99999
Můžete také odeslat DMS HAITI na číslo 87777
Fond humanity Českého červeného kříže:
Účet: 222 826/5500

Jana Hýbková, Stanislava Koblihová