Hlasovalo se ve čtyřech kategoriích. Šlo o velký projekt s předpokládanou cenou do 700 tisíc, střední projekt do částky 400 tisíc korun a malý projekt za maximálně 200 tisíc korun. Speciální kategorií pak byly místní části, které mezi sebou ale nesoupeřily. Šlo pouze o vyjádření názoru k projektům.

Na městském úřadě se původně sešlo 26 návrhů. „V červenci a v srpnu provedli jejich kontrolu co do splnění pravidel příslušní pracovníci Městského úřadu Jindřichův Hradec a zástupci vedení města. Kromě obsahové kontroly předložených projektů hodnotili také jejich realizovatelnost. Jeden projekt byl vyřazen, protože nebyl v souladu s územním plánem,“ vysvětlila mluvčí města Karolína Bartošková s tím, že navrhovatelku projektu město s vyřazením seznámilo.

Do elektronického hlasování o nápadech v rámci participativního rozpočtu se zapojilo celkem 724 respondentů. „První místo v největší kategorii vyhrál pumptrack park, který by měl vzniknout na sídlišti Vajgar. Ve střední kategorii zvítězil návrh na odpadkové koše na tříděný odpad v centru města, kde to budeme muset zkoordinovat i se svozovým systémem a vším, co s tím souvisí. V rámci malých projektů to je pak dílčí revitalizace fotbalového hřiště na sídlišti U Nádraží za šestkou,“ vyjmenoval vítězné nápady starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár. Místní části pak měly po jednom projektu kromě Políkna, kde se sešly návrhy dva a mezi nimi vyhrála lavička u ohniště.

Vítězné projekty by se podle vedení města mohly realizovat už v příštím roce. „Uvidíme, na kolik se odhady nákladů od navrhovatelů setkají s reálnou cenou. Co se týká lhůt, tak u pumptracku může stavba trvat déle, protože se musí připravit projekt a následně přistoupíme k jeho vybudování. Je otázkou, jestli se v příštím roce stihne dokončit. Menší projekty renovace hřiště a nákup košů na tříděný odpad se příští rok stihnout dají, u toho velkého si nejsem úplně jistý, že to půjde tak rychle, vzhledem k potřebné dokumentaci,“ vysvětlil starosta Kozár. Uskutečnění vítězných projektů bude město Jindřichův Hradec zajišťovat v případné spolupráci s navrhovatelem projektu.