Jak vnímáte ocenění za svoji dlouholetou práci?

Byla jsem velmi potěšená už samotnou nominací, protože toto ocenění si určitě zaslouží hodně lidí v sociálních službách. Vůbec jsem si nepřipouštěla, že bych tam mohla být. Je to taková třešnička na dortu té mojí práce. Prošla jsem si pozicí běžného asistenta a propracovala se až na vedoucí domácností a teď mám pod sebou deset asistentů, se kterými musíme stále plánovat, připravovat a zdokonalovat se v naší práci. To ocenění je pro mě velmi důležité a určitě je to závazek pro další zkvalitňování našich služeb. I člověk na vedoucí pozici se určitě může stále vzdělávat v oboru a má se kam posouvat. Chodíme například na různá školení ohledně pomoci klientů, poznatky z nich pak můžeme aplikovat do praxe.

Můžete nám popsat, jak vypadá váš běžný den?

V našem zařízení v Lomnici nad Lužnicí pečujeme o klienty s různou mírou potřebné podpory. Ráno lidé vstávají, my jim pomáháme s hygienou, snídaní. Někteří odjedou do práce, ostatním pomáháme s přípravou oběda, nákupy nebo i doprovodem třeba ke kadeřnici. Po obědě už mají klienti většinou svůj program, například jedou na nějaký výlet, uklízejí pokoj nebo pracují na zahradě. Večer je pak také ve znamení pomoci s hygienou i přípravou večeře. Pracujeme v režimu čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu, takže asistenti jsou tady pro klienty, kteří to potřebují, také v noci. Naše služby využívají i lidé, kteří potřebují vysokou mírou podpory.

Profesor Miloš Velemínský.
Odešel skvělý lékař a ryzí člověk, shodují se lidé kolem Miloše Velemínského

Jaká byla cesta k práci pečovatelky?

Když jsem si vybírala střední školu, bylo mým přáním pracovat s lidmi, proto jsem vystudovaná zdravotní sestra. I když ta práce je náročná, tak mě naplňuje a neumím si představit, že bych například stála někde u pásu. Baví mě pomoci plnit našim klientům jejich přání, byť jsou to třeba maličkosti. Pracovala jsem asi dva roky jako zdravotní sestra v jindřichohradecké nemocnici na interně, poté jsem odešla na mateřskou. Dcery už mám velké a mají své rodiny, zůstala jsem se svojí babičkou, které bylo 90 let, byla těžce nemocná a pečovala jsem o ni. Když jsem pak hledala zaměstnání, moc jsem si neuměla představit práci v ústavu sociální péče. Tehdy ale zrovna místo na pozici zdravotní sestry neměli a proto jsem nastoupila jako pracovník v sociálních službách. Natolik se mi to zalíbilo, že jsem u toho zůstala.

Co je na vaší práci nejnáročnější?

Jsou lidé, kteří říkají, že by tuto práci nikdy nedělali, ale myslím si, že je to práce velmi pestrá a žádný den není stejný. Vždycky se s klienty plánují aktivity dopředu, aby asistenti věděli, co se bude dít. Určitě to není lehká práce, protože se musíte přizpůsobit klientům a respektovat jejich touhy a přání, i když kolikrát sami v sobě víme, že to pro toho člověka bude těžké vše naplánovat nebo provést a možná dojde i na zklamání. Ale i tak se snažíme, aby ti lidé prožili a plnili si svoje sny.

Moderní třípatrové zařízení pro seniory na Bobelovce přivítá první klienty už letos na podzim.
Domov pro seniory na Bobelovce už je pod střechou. Hledá nové pracovní síly

Zasahuje vám práce i do osobního života?

Když roky pracujete se stejným klientem, vytváří se tam samozřejmě nějaký vztah. Musíme si vybudovat vzájemnou důvěru, aby dotyčný věděl, že mu chceme pomáhat a když pak zemře, tak to v každém z asistentů určitě zanechá stopu. V době, kdy jsme se přestěhovali do Lomnice, tak lidé, kteří si běžně nepřipravovali snídaně ani svoje léky, se vše postupně naučili. Vás následně těší, když jim trochu pomůžete a oni se pak sami posouvají dál. To je ten důvod, který nás naplňuje a proč to děláme. Máme tady třeba paní, které bude za chvíli 80, prošla si celý život ústavem a běžně nemluvila. Od doby, co je u nás v chráněném bydlení, kde má svůj pokoj, je tu větší klid a slyší ve své blízkosti asistenty, tak začíná mluvit i ve větách.

Je v sociálních službách dostatek pečovatelů?

Do výběrových řízení se sice lidé hlásí, ale někdy úplně nevědí, co práce takového asistenta obnáší a často jsou tím překvapeni. Snažíme se, aby si ti lidé sáhli na pěkné věci, ale i ty těžké, kterými si musí projít. Například aby kadeřnice nechodila za klienty, ale oni chodili za kadeřnicí. Snažíme se jim pomáhat, aby to zvládli a zapojili se do běžné komunity. U nás si myslím, že se to daří. Například naše starší obyvatelky chráněného bydlení navázaly kontakt se ženami z kostela, scházejí se na kávičky a nikomu není divné, že jsou to lidé s postižením.