Hafík sdružuje kolem 
sedmdesáti dobrovolníků, kteří se svými psy pomáhají dospělým i dětem s mentálním, tělesným či smyslovým onemocněním či autismem. Koordinátorkou dobrovolníků a jednorázových akcí je Ludmila 
Cimlová ml.

„Zaměřujeme se i na zdravé jedince, u nichž má canisterapie preventivní význam před úrazy," řekla Ludmila Cimlová.

Pětadvacátý říjen je uváděn jako Mezinárodní den domácích mazlíčků. Jak tento svátek vnímáte?

Je dobře, že existuje. Například psi jsou jako členové rodiny. Mají svátek či narozeniny jako my, lidé. Určitě s tímto dnem souhlasím.

Vaši canisterapeutičtí psi nejsou jen mazlíčci, ale hlavně pomocníci, že?

Přesně tak. Jsou to pomocníci, aby mohli dělat radost někomu druhému. Práci s našimi pejsky děláme jako dobrovolníci. 
V praxi je to tak, že každý chovatel má svého psa, se kterým vyráží za klientem na canisterapii.

Jak širokou máte působnost?

Když jsme před patnácti lety začínali, zaměřovali jsme se na jižní Čechy, dnes už máme celorepublikovou působnost.
Pokud má někdo psa, musí mu věnovat pozornost každý den. Jen jeden den v roce, jako je ten dnešní, přirozeně nestačí…
Je jasné, že na svého psa si musíte vzpomenout a najít čas každý den – dopřát mu pořádnou baštu, jít 
s ním na procházku. Zvláště canisterapeutičtí psi potřebují správný přísun živin, potřebují jiný druh aktivit než jen ty, které jsou spojeny s terapií. Svému pejskovi musíte věnovat pozornost. Kolikrát stačí málo. Sednete si s ním, podrbete ho, aby věděl, že vás má.

O jaké psy se staráte vy osobně?

Jsem majitelkou dvou čínských chocholatých psů. Jmenují se Čiko a Praclík.

Útulkům na jihu Čech se podařilo umístit celkem 455 psů

Prachatice: Nemají útulek, nýbrž záchytné městské kotce. V těch je momentálně 6 psů, od ledna do září 2016 se podařilo prachatickým najít majitele pro 27 v kotci odložených nebo nalezených psů.

Na Jindřichohradecku není žádný útulek pro opuštěná zvířata. Většina měst to řeší takzvanými záchytnými kotci. A pak zde funguje zapsaný spolek Cibela, který má psy v takzvaných depozitech, tedy v domácí péči u spolupracovníků, kde se o psy starají, snaží se je vychovat a také umístit v nových domovech.
V současné době má Cibela v nabídce na adopci dvanáct psů, z toho jeden je v depozitu v Praze a zbylí v Jindřichově Hradci. Od ledna do konce září se Cibele podařilo umístit do nových domovů 41 psů.

V městském útulku v Českých Budějovicích je v současné době 14 psů, od začátku roku se podařilo umístit 102 psů. V Animal Rescue je nyní 9 psů, od začátku roku se podařilo umístit 157 psů, 111 původním majitelům a 46 do náhradní péče.

Útulek pro nalezené psy v Táboře ve Vápenné strouze má aktuálně v nabídce 7 psů. Od nového roku tady našli nové pány pro 43 psů.

Útulek pro opuštěné a nalezené psy města Strakonice měl aktuálně 2 psy v karanténě (šli včera do nového domova) + 2 malé psy + 12 velkých psů (někteří možná šli včera domů). Od začátku roku do konce září
umístili 85 adoptovaných psů a pro 71 psů si přijeli původní majitelé – většinou se jim zaběhl atd.