Od 1. března totiž platí nová vyhláška ministerstva životního prostředí, která tyto hotovostní platby zakazuje. Takže ten, kdo přijde do výkupny prodat nějaký šrot, dostane peníze buď na účet a nebo mu přijdou složenkou.
Sběrnou jsou již většinou na změnu připravené. Například ve společnosti Ekopron-Metal, která má provozovnu v Okrouhlé Radouni, Jindřichově Hradci a dalších místech měli podle jednatele Josefa Ondřeje včera poradu se všemi výkupci. „Dostali instrukce, jak se bezhotovostní platba bude řešit. Ideální je platba přes účet, protože je bez poplatků. U složenky budeme z částky za odpad strhávat poštovné, což je 35 korun. Tady si myslím, že měl být limit třeba od 500 korun, aby se platilo složenkou. Protože, pokud někdo donese jen několik kilo kovu, tak za to dostane pár korun a když mu strhneme poštovné, tak mu nic nezbude," říká Josef Ondřej.
„Byli jsme kvůli tomu i na ministerstvu životního prostředí a připadá mi, že nikdo pořádně neví, jak to bude. To ukazuje, jak se u nás utvářejí zákony. Není to zcela domyšlené, tak uvidíme, jak to bude dál fungovat," míní Josef Ondřej. V posledních dnech se ve výkupně tvořily i fronty, protože lidé chtěli prodat šrot ještě za hotové.
Připomíná, že policisté měli od výkupců k dispozici údaje o čísle občanského průkazu, datu narození i adrese každého, kdo přišel železo do sběrny prodat.
„U nás nevykupujeme pietní věci, kanálové poklopy a různé stroje a zařízení, ale když třeba nějaký soukromník přiveze z dílny něco nepotřebného, tak to pak nemá logiku," dodává Josef Ondřej s tím, že se stejně najdou sběrny, které si cestu najdou.
Dačický místostarosta Miloš Novák je přesvědčený o tom, že se jedná o další opatření, které drobným zlodějíčkům znepříjemní život. „Ale člověk je vynalézavý a možná si najde nějakou kličku," dodává. I v Dačicích se nejednou potýkali s krádežemi kovů, měděných okapů či kanálových poklopů a podobně a šance najít pachatele krádeží byla mizivá.