Pokud byste se k procesí z Jindřichova Hradce do Deštné chtěli připojit, dorazte na sraz poutníků v sobotu 22. června v 9 hodin ráno u kostela Nanebevzetí Panny Marie na 15. poledníku v Jindřichově Hradci. Čeká vás zdolání trasy pouti, která vede přes Lodhéřov a měří něco přes 19 kilometrů.

Jindřichohradečtí radní města v této souvislosti schválili převzetí záštity nad akcí starostou města. Sám starosta Michal Kozár uvedl: „Jedná se o obnovení staré poutní tradice zde v regionu, kdy procesí vyjde pěšky z Jindřichova Hradce do Deštné, kde se právě ten víkend koná tradiční pouť s kolotoči.“

Pro poutníky je v cíli v Deštné zajištěno grilování na farní zahradě, odpoledne se mohou zúčastnit pouťového programu ve městě.

V kostelíku sv. Jana Křtitele v Deštné se v neděli 23. června v 9:30 uskuteční poutní mše svatá.

Renesanční kostelík byl vystavěn nad Svatojánským pramenem počátkem 17. století. Průčelí kostelíka je označeno latinským nápisem "Benedicite Fontes Domino" (Prameny, velebte Pána) s chronogramem 1600. Nedaleko kostelíku byly vystavěny lázně, kde se uzdravilo mnoho lidí, především vojáků z 30leté války. V roce 1811 daroval jeden jindřichohradecký měšťan kostelíku za své uzdravení obraz madony, který zde visel do roku 1895. Nyní je v Národní galerii v Praze v Anežském klášteře s názvem Assumpta z Deštné. Kostelík býval díky léčivému prameni poutním místem, které o svátku sv. Jana Křtitel navštěvovalo až 8 000 poutníků. Svatojánská pouť se v Deštné drží dodnes. (Zdroj: kudyznudy)